Dudzińska ponownie zgłoszona jako kandydatka na RPD

Agnieszka Dudzińska została zgłoszona jako kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka w ramach ponownie uruchomionej procedury; niewykluczone że Sejm zajmie się wyborem rzecznika podczas posiedzenia w dniach 23-24 października - poinformował dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

Kandydaturę Dudzińskiej, podobnie jak poprzednio, zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości.

"W piątek minął termin przedstawiania kandydatur na Rzecznika Praw Dziecka w ramach ponownie uruchomionej procedury. Została zgłoszona dr Agnieszka Maria Dudzińska. Niewykluczone, że Sejm zajmie się wyborem RPD w czasie 70. posiedzenia, w dniach 23-24 października" - napisał w poniedziałek na Twitterze Grzegrzółka.

"Dudzińska została niesłusznie ordynarnie pomówiona przez posłankę PO (Magdalenę) Kochan, która jej słowa wyrwała z kontekstu i to wpłynęło na głosowanie. Dziś ponawiamy jej kandydaturę, bo to najlepsza kandydatka na RPD" - powiedziała PAP w poniedziałek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Na początku października Dudzińska nie uzyskała w głosowaniu wymaganej bezwzględnej większości głosów. Jej kandydaturę poparło wówczas 194 posłów, 192 było przeciw, a dwanaście osób wstrzymało się od głosu. Głosowało 398  posłów; większość bezwzględna wynosiła 200 głosów. Wobec tego procedura powołania RPD została przeprowadzona ponownie.

W ostatnich dniach rzeczniczka PiS pytana w Radiu Plus dlaczego Dudzińska nie została wybrana na RPD mówiła, że stało się to "z faktu pomówienia i rzucenia fake newsem przez posłankę PO Magdalenę Kochan" wobec Dudzińskiej.

Chodziło o wypowiedzi posłanki Platformy, która przed głosowaniem przytoczyła słowa Dudzińskiej z telewizji Republika. "Aborcja jest problemem tych dzieci, u których wady rozwojowe wykrywało się przed urodzeniem, to nieliczna grupa. Większość dzieci, które wymagają opieki do końca życia, to dzieci, które nabyły niepełnosprawność albo w trakcie porodu, albo po porodzie, to jest autyzm, porażenie mózgowe, ciąże wcześniacze. To są bardzo trudne rzeczy i nie wiem, tu chyba należałoby postulować eutanazję - to jest cytat z kandydatki na Rzecznika Praw Dziecka" – zauważyła Kochan.

Mazurek stwierdziła w Radiu Plus, że ta wypowiedź "została wyrwana z kontekstu", ponieważ - jak mówiła - "pytanie na które odpowiadała Agnieszka Dudzińska, dotyczyło czarnych protestów i ta jej odpowiedź wiązała się z czarnymi protestami". "Natomiast całość wywiadu jednoznacznie wskazuje na to, że ona absolutnie opowiada się za życiem" - mówiła rzeczniczka PiS. Jak dodała Dudzińskiej zarzucono "rzecz absolutnie haniebną". "I my powinniśmy w oparciu o obronę jej dobrego imienia ponownie zagłosować nad tą kandydaturą" - podkreśliła wówczas Mazurek.

Dudzińska urodziła się 5 maja 1965 w Lublinie. Jest socjologiem, absolwentką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 2005 r. pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

W latach 2013-2014 była zastępcą prezesa ds. programowych w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Była także przewodniczącą warszawskiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Mieszkań Chronionych i Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności.

W roku 2011 była nominowana do nagrody Gazety Stołecznej „Stołek” roku 2011 za działalność na rzecz utworzenia mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych w Warszawie. Otrzymała nagrodę od czytelników za działalność na rzecz uczniów niepełnosprawnych.

Opracowała wiele ekspertyz z zakresu polityki społecznej i oświatowej, w tym dotyczących programu „Za życiem”, prawa dzieci niepełnosprawnych do edukacji oraz sposobu finansowania zadań oświatowych. Była członkiem zespołów ekspertów m.in. przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz przy Ministrze Edukacji Narodowej. Ma męża i troje dzieci.

Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Uchwałę Sejmu o powołaniu rzecznika marszałek Sejmu przesyła marszałkowi Senatu, a Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie rzecznika w ciągu miesiąca.

Sejm już raz w połowie września nie powołał rzecznika, ponieważ wówczas żaden z dwóch kandydatów – Ewa Jarosz, którą poparły: PO, Nowoczesna i PSL, oraz kandydat Kukiz'15 Paweł Kukiz-Szczuciński – nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów. Sabina Lucyna Zalewska, zgłoszona przez PiS, dzień przed głosowaniem wycofała zgodę na kandydowanie. W związku z tym procedurę zgłaszania kandydatów przeprowadzono ponownie.

Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka upłynęła 27 sierpnia 2018 r., zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka będzie on pełnił obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, RPD, SEJM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Tomaszszcz
  15.10.2018 12:54
  Tylko nie Dudzińska! Jej słowa to prawda! Jest za aborcją i za eutanazja! Aborcję czyli MORDERSTWO nazywa problemem dzieci zabijanych! Co za HIPOKRYZJA! Tej Pani Polska nie chce! PIS NIE OBRPNI ŻYCIA MAJĄ TO GDZIEŚ! SŁUPKI SONDAŻOWE dla najważniejsze niż życie dzieci nie głosuje na PIS ! Ani teraz ani nigdy potem.
 • tadeuszogorek
  15.10.2018 13:29
  tadeuszogorek
  Nie wiem co to ma znaczyć. Nie ma innych kandydatów? Sam moge podać z 10ciu.
  Nie chcę polityka, który popiera mordy na nienarodzonych.
 • Kamila Niezgoda
  15.10.2018 13:32
  Prawy człowiek i mądra kobieta. Będzie dobrym Rzecznikiem. Źle robią Ci, którzy Ją szkalują
 • Tomaszszcz
  15.10.2018 13:50
  To co powiedziała o aborcji i eutanazji ta pani ż tych słów się nie wycofala ! I taka jest prawda i proszę jej nie bronić bo nie warto!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.