Jeść dla dwojga, nie podwójnie

Jak powinna wyglądać dieta kobiet spodziewających się dziecka?

Na pewne elementy i styl życia dobrze jest zwrócić uwagę wcześniej, przed ciążą. Bezwzględnie trzeba pozbyć się szkodliwych dla zdrowia nałogów. Rzucić palenie, znacznie ograniczyć picie alkoholu i zmniejszyć ilość wypijanej codziennie kawy. Warto zadbać też o prawidłową wagę. Unormowanie masy ciała przed zajściem w ciążę pozwoli utrzymać ją po porodzie.

Waga przed i w trakcie

Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, waga kobiety przed zajściem w ciążę ma duże znaczenie dla zdrowia dziecka i przebiegu ciąży. Źle dobrana dieta nie tylko negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie przyszłej mamy, ale ma też ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Decyduje o jego wadze urodzeniowej oraz schorzeniach, z którymi będzie się ono borykać w życiu dorosłym.

W „Poradniku żywienia kobiet w ciąży” opublikowanym przez Instytut Matki i Dziecka eksperci zwracają uwagę na zależność pomiędzy masą ciała kobiety przed ciążą a przybieraniem na wadze podczas jej trwania. Co to oznacza? Więcej kilogramów mogą przybrać kobiety o prawidłowej wadze ciała przed ciążą niż te z nadwagą. U kobiet z nadmiarem kilogramów przed ciążą mogą wystąpić różnego rodzaju dolegliwości i nieprawidłowości w trakcie jej trwania. Dlatego w zależności od wyników badań i wagi dobrze jest konsultować dietę z lekarzem prowadzącym i dietetykiem. Zaniedbanie tego aspektu może skutkować między innymi cukrzycą matki lub/i dziecka, nadciśnieniem, nadmierną wagą noworodka, przedwczesnym porodem, żylakami i hemoroidami u matki oraz otyłością zarówno matki, jak i dziecka. Niedowaga i zbyt mały przyrost masy ciała podczas ciąży niosą natomiast ryzyko powikłań rozwojowych dziecka, za małą wagę urodzeniową, anemię, problemy hormonalne i przedwczesny poród.

Jak określić prawidłowy przyrost wagi podczas ciąży? Pomocne jest obliczenie wskaźnika BMI przed zajściem w ciążę i w zależności od wyniku zalecany przyrost wagi podczas jej trwania. Wskaźnik BMI można obliczyć za pomocą gotowych kalkulatorów on-line lub za pomocą wzoru: BMI = masa ciała (kg) podzielona przez wzrost podniesiony do kwadratu. Np.: 57 kg podzielić przez (1,60 m £ 1,60 m) = 22,27 (BMI = 22,27).

Co i ile jeść w ciąży?

Istotne w trakcie ciąży jest to, aby zadbać o jakość i odpowiedni wybór zjadanych produktów, a nie o ich ilość. Wbrew pozorom w nieznacznym stopniu rośnie zapotrzebowanie kaloryczne przyszłej matki (różne w I, II i III trymestrze ciąży), za to istotne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka jest zaspokojenie zapotrzebowania na odpowiednie składniki diety. Ważne jest zatem, aby nie jeść znacząco więcej, ale wzbogacić dietę o bardziej wartościowe produkty. W I trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne jest porównywalne do tego sprzed ciąży. W tym okresie warto jeść produkty zbożowe (kasze, makaron pełnoziarnisty, ryż, ciemne pieczywo), mleczne (mleko, jogurty naturalne, maślanka, kefir, biały ser), warzywa, owoce, produkty bogate w białko (mięso, ryby, rośliny strączkowe, jajka), tłuszcze (masło, oleje roślinne, orzechy) i pić wodę (2–2,5 l dziennie).

W II trymestrze zwiększa się dzienne zapotrzebowanie energetyczne o ok. 360 kcal. W tym czasie dziecko zaczyna szybciej rosnąć, a kobieta szybciej przybiera na wadze. Do jadłospisu warto więc dodać jeden niewielki posiłek w ciągu dnia. Może to być surówka, porcja mleka lub jogurtu, owoce (np. jedno jabłko, morele, truskawki), chude mięso (np. wędlinę bądź wędzoną rybę) lub jego zamienniki (jajko, porcję roślin strączkowych). III trymestr to dalszy wzrost dziecka. W tym czasie organizm matki magazynuje więcej tkanki tłuszczowej, która będzie wykorzystywana po porodzie w czasie laktacji. Warto w tym okresie do jadłospisu z drugiego trymestru dodać jedną małą i zdrową przekąskę. Mogą to być warzywa czy kanapka z wędliną, serem i pomidorem zjadana przed snem. Pozwoli to utrzymać w organizmie odpowiedni poziom cukru przez noc.

Czego nie jeść w ciąży?

Przez cały okres ciąży należy unikać produktów niezdrowych i wysokokalorycznych. Nie warto w tym czasie pić słodkich napojów, podjadać słodyczy, fast foodów i produktów wysoko przetworzonych. W diecie ważna jest różnorodność i to, by porcje były niewielkie, za to częściej zjadane. W I trymestrze ciąży optymalne jest zjadanie 5 niewielkich posiłków dziennie (3 większe i 2 mniejsze), a od II trymestru – 6 posiłków dziennie (3 większe i 3 mniejsze). Warto zaplanować sobie stałe pory posiłków. Przerwy między nimi nie powinny być krótsze niż 2,5 godziny i dłuższe niż 4 godziny.

W czasie ciąży lepiej unikać niektórych produktów. Należą do nich: wątróbka, surowe mięso (np. tatar, befsztyk, inne niedosmażone mięso), surowe ryby (sushi), niedogotowane jajka i produkty przygotowywane z ich użyciem (domowe kremy, majonez). Niewskazane jest też jedzenie ryb drapieżnych (szczupak) ze względu na potencjalne ryzyko skażenia metalami ciężkimi. Wyeliminować należy też niepasteryzowane mleko (w tym także domowe zsiadłe mleko), sery pleśniowe, kiełki, nieumyte owoce i warzywa oraz produkty niewiadomego pochodzenia. Bezwzględnie należy odstawić alkohol i inne używki szkodliwe dla zdrowia. Nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu wypijanego podczas ciąży!

Jeśli jest taka potrzeba, kobieta w ciąży może regularnie zażywać odpowiednio dobrany zestaw suplementów. Jego skład i dawkowanie powinien ustalić lekarz prowadzący na podstawie badań przeprowadzanych na kolejnych etapach ciąży.

Poza odżywianiem ważna jest umiarkowana aktywność fizyczna. Jeśli nie ma przeciwwskazań, można spacerować, wykonywać ćwiczenia relaksacyjne lub te przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Podczas tego typu aktywności kobieta nie powinna się męczyć czy dostawać zadyszki albo innych niepokojących dolegliwości. W tym okresie wskazany jest umiar i nieforsowanie organizmu. Niewskazane są natomiast ćwiczenia, w których łatwo o uraz (jazda na nartach, jazda konna) oraz bieganie, skoki, nurkowanie, jazda terenowa na rowerze, windsurfing, sporty walki i gry zespołowe. •

Co mówi BMI?

Zalecany przez Institute of Medicine przyrost wagi podczas ciąży w zależności od tego, ile ważyła matka przed ciążą: BMI 30 (otyłość przed zajściem w ciążę) + 5–9 kg Im większa jest waga kobiety przed zajściem w ciążę, tym mniej powinna ona przybrać na wadze podczas jej trwania. Na dodatkowe kilogramy podczas ciąży składa się masa dziecka (ok. 3–3,5 kg), macica (niecały kilogram), łożysko i gruczoły mleczne (po ok. 1/2 kg), płyn owodniowy (ok. 0,8 kg), krew (ok. 1,25 kg), płyny wewnątrz- i zewnątrzkomórkowe (ok. 1,68 kg) i tkanka tłuszczowa (ok. 3 kg). Jeśli waga przed ciążą i w jej trakcie jest nieprawidłowa, najlepiej dobrać odpowiednią dietę razem z lekarzem i dietetykiem. Samodzielne regulowanie nieodpowiedniej wagi w trakcie ciąży nie jest bezpieczne dla matki i dziecka.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |