Wiemy, jakie imiona cieszyły się największą popularnością w ubiegłym roku. Zuzanna i Antoni to najczęstsze wybory rodziców - podało Ministerstwo Cyfryzacji.
Sprawdziliśmy też imiona, które występowały najrzadziej.
Zoi, Emi i Eileen – to dziewczęce imiona, które w naszym zestawieniu pojawiają się po dwa razy. Podobnie chłopięce imiona – Javier i Fabien.
(Uwaga! W nie ujawniamy, jakie imiona zostały nadane tylko jednemu dziecku. Nie robimy tego z uwagi na ochronę danych osobowych. Łatwo byłoby zidentyfikować takiego malucha, a ani on, ani jego rodzice mogą sobie tego nie życzyć i to szanujemy.)
Wybierając imię dla potomka powinniśmy pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór.
A co do rejestracji narodzin to najłatwiej zrobić to… oczywiście przez internet.
- W 2019 r. rodzice dokładnie 45 004 maluchów skorzystało z tej możliwości. A to oznacza, że co 10 dziecko urodzone w ubiegłym roku w Polsce zostało online zgłoszone do urzędu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Biorąc pod uwagę, że to wciąż dość nowa usługa, to świetny wynik – dodaje szef MC.
Co zrobić żeby załatwić tę formalność przez internet? Już tłumaczymy.
Przede wszystkim na dopełnienie tego obowiązku macie 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Karta urodzenia wystawiona i przekazana do USC – teraz ruch jest po Waszej stronie. Najpierw zadecydujcie – kto zgłasza dziecko. Mama czy tata?
Rodzic, który będzie rejestrował malucha powinien mieć profil zaufany (drugiemu rodzicowi też się przyda…). Jeśli jeszcze go nie macie, koniecznie załóżcie. Przyda się do złożenia wniosku o 500+, dzięki niemu zalogujecie się do Internetowego Konta Pacjenta, zainstalujecie na swoich telefonach aplikację mObywatel (znajdziecie w niej e-recepty), załatwicie też wiele innych spraw związanych z pojawieniem się dziecka na świecie.
Wszystkiego o profilu zaufanym dowiecie się na www.pz.gov.pl. Tam też go (całkowicie za darmo) założycie.