- Dopóki małżonkowie nie przyjmą, że przez ich cielesność, włącznie z seksualnością, przychodzi Chrystus w więzi małżeńskiej, to w ogóle sakramentem małżeństwa nie żyją - mówił o. Ksawery Knotz OFMCap w Wilkowicach, gdzie w piątek 18 marca - w ewangelizacyjnym cyklu "Wielkie Rzeczy" - rozpoczęły się rekolekcje "Bóg, intymność, małżeństwo".
Uczestnicy wydarzeń biblijnych bardzo dobrze rozumieli tę tradycję i jej symbolikę. Tak jest i z historią w Ewangelii św. Jana o spotkaniu Jezusa z kobietą cudzołożną. Ta kobieta to lud Boży, który wraca do Boga. Wcześniej żyła z innymi mężami, innymi bogami, nie respektowała przymierza. Spotykając Chrystusa, uświadamia sobie, że to jej mąż, Bóg Jedyny, z którym chce żyć.
Małżeństwo między ludźmi objawia miłość Pana Boga. - To nie jest katolicka przyjaźń, ale miłość kobiety i mężczyzny - zauważył o. Knotz. - Bóg kocha ludzi tak, jak mężczyzna kocha kobietę. Tajemnica miłości Pana Boga objawia się w małżeństwie.
Ojciec Ksawery przywołał pisma św. Tomasza z Akwinu, który o Bożej miłości pisze jak o pragnieniu młodego męża na współżycie z kobietą. Z kolei List do Efezjan św. Pawła pokazuje, jak małżeństwo prowadzi do wejścia w tajemnicę Kościoła.
W małżeństwo ludzie wchodzą z różnym doświadczeniem kulturowym: patriarchatu, matriarchatu, partnerstwa. Ale kiedy małżeństwo wchodzi w tajemnicę miłości Chrystusa do Kościoła, musi się zmienić - na wzór tej miłości, która służy, pomaga, wspiera, jest otwarta na zrozumienie, którą cechuje bliskość, czułość, współczucie.
Urszula Rogólska /Foto Gość W Wilkowicach spotykają się uczestnicy kolejnej edycji rekolekcji ewangelizacyjnych "Wielkie Rzeczy". Ich gościem jest o. Ksawery Knotz.- Jeśli spotykacie się z Chrystusem, żyjecie Nim, modlicie się, wtedy Pan Bóg was przemienia i ucieleśnia się w waszym małżeństwie. Wchodzicie w taką bliskość, że tworzycie jeden organizm. Bóg wchodzi w wyjątkową intymność z wami - mówił o. Knotz. - Ale żeby dobrze przeżywać sakrament małżeństwa, trzeba wiedzieć, gdzie jest obecny Chrystus w małżeństwie.
Jak zaznaczył rekolekcjonista, Chrystus w tym sakramencie jest obecny w więzi małżeńskiej - poczuciu zrozumienia, jedności, wsparcia, wzajemnej empatii - na każdym etapie małżeństwa w inny sposób. - Żeby usłyszeć Chrystusa, żona musi słuchać męża, a mąż żony. Chrystus działa rzeczywiście przez męża i przez żonę. Taka więź uczestniczy w przymierzu z Bogiem. Każdy sakrament to widzialny znak i niewidzialna łaska - kobieta i mężczyzna oraz więź miedzy nimi. Sakrament małżeństwa ma też swój widzialny znak - to cielesność: kobiecość i męskość, które objawiają miłość Pana Boga - tłumaczył.
Ojciec Knotz podkreślił: - Ciało jest szalenie ważne w tej relacji - Bóg przychodzi przez waszą płodność, cielesność. Bóg przychodzi do człowieka przez materię tego świata - my też jesteśmy przyrodą i materią.
W naszych kodach kulturowych istnieje to, co duchowe, i to, co cielesne. Duchowość najczęściej przeciwstawia się cielesności. Jak mówił o. Knotz, uważa się powszechnie, że Pan Bóg jest w tym, co duchowe, a nie ma go w tym, co cielesne. - A przecież poznajemy się za pomocą zmysłów, reakcji ciała. I Bóg przychodzi w małżeństwie właśnie przez zmysły i ciało. Nie jesteśmy w stanie poznać się wzajemnie inaczej niż przez zmysły. Zmysły są po to, żeby się widzieć, usłyszeć, żeby się dotknąć, żeby się smakować, kochać. Wszystkie zmysły są uaktywnione, żeby wejść w relację z drugą osobą, w relację intymną. Wasze ciało zmysłowe umożliwia wejście w relację ze współmałżonkiem i tworzy możliwość głębokiego budowania więzi - w tym doświadczeniu cielesnym i więziotwórczym jest obecny Chrystus. I to jest tajemnica sakramentu małżeństwa - bez ciała nie jesteśmy w stanie zrozumieć więzi. Przez wasze ciała działa Bóg - do was mówi i do was przychodzi -podkreślił.
Prowadzący zauważył: - Dopóki małżonkowie nie przyjmą, że przez ich cielesność, włącznie z seksualnością, przychodzi Chrystus w więzi małżeńskiej, to w ogóle tym sakramentem nie żyją. Jakoś intuicyjnie wyczuwają, ale nie umieją nazwać obecności Chrystusa i nie wiedzą, gdzie On jest w miłości, którą przeżywają. Nie otwierają się na Boga, na tę łaskę, która ma swoją niepowtarzalność i wyjątkowość. Świadomie korzystajcie z tej łaski.
Na kolejne konferencje, w sobotę i niedzielę 19 i 20 marca o 19.00, organizatorzy zapraszają do wilkowickiego kościoła, jak i na transmisję internetową na kanale YouTube parafii.
- W drugim dniu skupimy się na sprawach seksualnych: "co wolno, a czego nie wolno" - nie w tym kluczu legalistycznym, ale żeby pokazać dobro w więzi wyrażonej przez ciało w aktywności seksualnej, która też jest rzeczywistością sakramentalną - zapowiedział zakonnik.
W czasie spotkań można na kartkach składać swoje pytania odnośnie rekolekcji - o. Knotz odpowie na nie w niedzielę. Wspólnoty wilkowickie zapraszają także małżonków do korzystania z możliwości modlitwy wstawienniczej.