Studenci nie chcą robić aborcji

Lewicowy „The Guardian” niepokoi się, że w przyszłości braknie chętnych do wykonywania aborcji w Wielkiej Brytanii. Niepokój ten wynika z ankiety, przeprowadzonej wśród studentów medycyny.

Prawie połowa z 733 indagowanych stwierdziła, że lekarz powinien mieć prawo do odmowy wykonania procedury medycznej, jeśli jest to sprzeczne z powodów moralnych , kulturowych czy religijnych. Wśród  możliwych sytuacji tego typu wymieniono m.in. przepisywanie środków antykoncepcyjnych, ale największy sprzeciw dotyczył aborcji. Z danych, opublikowanych w “Journal of Medical Ethics”, wynika, że niemal jedna trzecia studentów nie wykonałaby aborcji dziecka z wrodzonymi wadami po 24 tygodniu ciąży. Jedna czwarta nie dokonałaby przed 24 tygodniem aborcji dziecka poczętego, gdy zawiódł środek antykoncepcyjny. Co piaty badany nie dokonałby aborcji u nieletniej matki, która została zgwałcona – stwierdziła dr Sophie Strickland.

Z jej badań wynika tez, że najwyższe poparcie dla klauzuli sumienia obserwuje się u muzułmańskich studentów medycyny (76,2%) Odsetek ten w przypadku Żydów wynosi 54,5%, u protestantów – 51,2 proc, a u katolików - 46,3 proc.

Dla polskich obrońców życia dane te brzmią zapewne mało optymistycznie. Jednak jak na warunki brytyjskie, są one zaskakująco dobre. Potwierdzają one obserwacje prof. Roberta Walleya, szefa światowej organizacji katolickich ginekologów MaterCare. Mówił on „Gościowi Niedzielnemu”, że młodzi ginekolodzy są znacznie bardziej przychylni życiu nienarodzonych niż starsze pokolenie lekarzy. – Ci młodzi widzą, że w tym samym szpitalu w jednej sali leczy się nienarodzone dzieci, robi się im transfuzje, a w drugiej sali są one zabijane. I nie rozumieją tego – zauważył prof. Walley.

Być może dlatego lekarska klauzula sumienia jest w ostatnim czasie celem wielu ataków na scenie ogólnoeuropejskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

 • hh
  19.07.2011 12:50
  Bardzo przykro, że statystyka wśród studentów katolików jest taka kiepska ....
 • jolanta
  19.07.2011 13:24
  To dobrze. W ogóle, że coś sie ruszyło. Ale mogłoby być lepiej.
 • Lubelak
  19.07.2011 13:39
  Trudno jednak o optymizm. A tak w ogóle to uważam, że świat, który zabija (oficjalnie tylko!!!) 50 milionów dzieci poczętych rocznie, nie ma prawa istnieć! Dlatego wypatruję się w Niebo i uszy nastawiam na coraz bardziej niezwykłe wydarzenia geologiczne na tym bandyckim świecie. Ilość erupcji wulkanów, drżenie w okolicach superwulkanów, ilość lokalnych trzesien ziemi, tsunami i powstających zapadlin w różnych częsciach globu jest czymś niezwykłym dla naukowców a dla mnie jest zapowiedzią OCZYSZCZENIA, które nadchodzi jak mi Bóg miły.
 • gut
  19.07.2011 20:04
  To są właśnie tacy "katolicy" będą mówić wiele o Bogu ale to tylko słowa, słowa i jeszcze raz słowa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.