Płaczą i krzyczą na chwałę Bożą

O hałasowaniu w kościele, mówieniu o Bogu i towarzyszeniu młodym rodzicom z ojcem Grzegorzem Kluzem rozmawia Joanna Mazurek.

Joanna Mazurek: Przyprowadzanie małych dzieci do kościoła budzi kontrowersje. Jedni są za, inni mówią: „Po co, skoro nie mają obowiązku uczestniczenia, a hałasując, przeszkadzają dorosłym w przeżywaniu Mszy św.?”. A jakie jest zdanie Ojca?

O. Grzegorz Kluz: – Kościół jest wspólnotą, a świątynia – domem tej wspólnoty. Nie jest to dom dla wybranych. Kiedy chrzcimy dziecko, włączamy je do Kościoła, więc nawet jeśli płacze czy krzyczy, ma prawo w tym domu przebywać. Wielu ludzi może denerwuje aktywność najmłodszych, bieganie czy hałasowanie. Ja to rozumiem i jestem za tym, żeby wyznaczać konkretne godziny Mszy św., na które rodzice mogą spokojnie przyjść z dziećmi. Nikt nie powinien się wtedy stresować: ani celebrujący kapłan, ani wierni, którzy przychodzą na tę liturgię, bo wiedzą, czego się mogą spodziewać. W naszej bazylice taka Eucharystia jest sprawowana o godz. 10.30.

To Ojciec jej przewodniczy. Maluchy Ojcu nie przeszkadzają?

– Kiedyś trochę się ich obawiałem, ale odkąd moje rodzeństwo ma po dwoje dzieci, odkryłem, że już się nie boję. Nie boję się ich ruchliwości. Mogą sobie i pobiegać, i pokrzyczeć. Taka specjalna Msza św. potrzebna jest także rodzicom, zwłaszcza jeśli nie mają z kim zostawić pociech. Liturgia i kazanie są dla dorosłych. W przyszłości chcemy więc zorganizować miejsce, gdzie na czas kazania będzie można wyprowadzać te dzieci, które są już starsze i chcą coś robić. Może ktoś dorosły opowie im tam bajkę albo coś narysują i zaniosą potem podczas procesji z darami.

Będzie też miejsce dla niemowląt...

– Już jest. Podczas Mszy św. można skorzystać z pokoiku koło zakrystii, gdzie wpuszcza zakrystian brat Robert. Można tam dziecko nakarmić, przewinąć lub choćby uspokoić. Korzysta z tego wielu rodziców.

W ramach duszpasterstwa będzie specjalna Msza św., ale pewnie nie tylko?

– Kiedy rozmawiałem z młodymi rodzicami, mówili mi, że chcieliby się spotykać. Może nie często, bo trudno im znaleźć czas, ale np. raz w miesiącu. Takie spotkanie nie musi się odbywać tutaj, w klasztorze, ale może np. u kogoś w domu – zobaczymy jeszcze, ile rodzin będzie się gromadzić. Będą to luźne spotkania, podczas których będzie można porozmawiać o rodzicielskich problemach. Jeśli będzie potrzeba, zaprosimy też pedagoga lub psychologa i poruszymy inne ważne tematy.

Będzie Ojciec radził rodzicom, jak mówić małym dzieciom o wielkim Panu Bogu?

– Nie, ale będę próbował im w tym towarzyszyć. Może wspólnie dojdziemy do tego, jak rozmawiać z dziećmi na ten temat. Najważniejsze, moim zdaniem, żeby nie zrazić ich do Kościoła. Pamiętam, że w Gdańsku, gdzie kiedyś prowadziłem duszpasterstwo rodzin, jedna z mam opowiadała, iż jej pociecha pytała: „Kiedy idziemy do zakrystii?”. Wiedziała, że tam będzie coś ciekawego. To jest sposób na włączenie dzieci we wspólnotę. Warto przyprowadzać najmłodszych do kościoła.

Duszpasterstwa rodzin nie są nowością, ale takie, które zajmują się akurat tymi z małymi dziećmi, to rzadkość. Skąd pomysł na nie?

– Było to właśnie w Gdańsku, gdzie pracowałem jeszcze cztery lata temu. Zajmowałem się tam duszpasterstwem młodzieży, ale opiekowałem się też wspólnotą, w której były rodziny z małymi dziećmi. Te rodziny same szukały duszpasterza. Chciały się razem modlić, spotykać, dzielić doświadczeniami. Raz na dwa, trzy tygodnie organizowałem dla nich te spotkania połączone z Eucharystią. Ruszyły tzw. dziesiątki, czyli Msze św. o godz. 10, właśnie dla rodziców. Podczas kazania dzieci przechodziły do zakrystii, gdzie ktoś z dorosłych głosił im katechezę. Kiedy przybyłem do Lublina, przejąłem duszpasterstwo absolwentów wyższych uczelni. Opowiadałem im o tamtej inicjatywie, a oni mówili, że dobrze byłoby coś takiego zorganizować także tutaj.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • patryk
  01.08.2011 14:09
  Jak to będzie mogła uspokoić czy przewinąc dziecko na Mszy św.? Niemowlaka do kościoła targać? To już jest przesada, lepiej jest mu w domu piesni religijne puszczac a nie samej nie móc przezywac liturgii a jeszcze innym przeszkadzać. Niemowlak to niemowlak, dzieci powinno sie zabierac do koscioła owszem ale kiedy nie ma jakis solenych Mszy tylko w dniach powszednich gdzie nie ma tak wielu ludzi, bo często widze ze ludzie zamiast patrzec na ołtarz to koncetrują sie na biegających gdzies dzieciaku. Nie jestem przeciwny ale uważam, że nie mozna też przeginac szanując innych ludzi, bo nie każdemu podobają sie piski i krzyki.
 • mama
  01.08.2011 15:08
  Parafia o ktorej mowa w artykule to przedsionek nieba dostepny dla wszystkich- Bóg zapłać za ten niesamowicie optymistyczny artykuł
 • crus
  01.08.2011 19:16
  Wspaniała inicjatywa. Tak trzymać !!!
 • stu
  04.08.2011 10:26
  Małe dziecko zmusza dorosłego (albo wszystkich w okolicy) do zrzucenia różnych masek, jakie ci przyjmują na mszy. Np. maskę śmiertelnej powagi, maskę zlewania się z tłem itd.
  A dorośli bardzo tego nie lubią, stąd niechęć do małych dzieci w kościele.
  Teksty o "godnym przeżywaniu mszy świętej" to wykręt - może 1% obecnych godnie je przeżywa, a tym dzieci nie przeszkadzają.

  I bardzo, ale to bardzo przekonuje mnie argument księdza, że Kościół to rodzina. W rodzinie powinien być ruch i życie, a nie "poważne odbębnianie cotygodniowego obowiązku" :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.