Słowo na fali

Wiadomo – dla dzieci najważniejsze jest morze. Niełatwo namówić je do obowiązków. Żeby, na przykład, poczytały Biblię. Jednak wystarczy znaleźć odpowiedni sposób.

Ośrodek Księży Werbistów w Jastarni znajduje się nad samym morzem. Na niewielkich tarasach drewnianych domków stoją drewniane ławy. Przy jednej z nich siedzi grupa dziewcząt. Każda trzyma w dłoniach... Pismo Święte. Ktoś czyta na głos, potem słychać ożywioną dyskusję. – Bo to nie są jakieś tam zwykłe kolonie czy obóz. Przyjechaliśmy tu, żeby kąpać się w morzu, opalać i trochę pozwiedzać, ale też i po to, żeby czytać Biblię – mówi Magda.

Słowo jak chleb

Obóz dla dzieci i młodzieży w Jastarni zorganizowała parafia pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. Odbywa się on pod hasłem „Czytaj Biblię codziennie”. – W zeszłym roku redakcja „Małego Gościa Niedzielnego” przygotowała na Roraty program „Będę czytać Biblię codziennie”, którego celem było zachęcenie dzieci do codziennej lektury Pisma Świętego, zapamiętywania jego fragmentów oraz do tworzenia rodzinnych kręgów biblijnych. Wzbogacony był on materiałami pomocniczymi, w tym planszami ze słowami rozważanymi podczas spotkań roratnych, pomocami multimedialnymi. Wykorzystując te materiały w parafii, widziałem, że przynosi to dobre efekty. Pomyślałem wtedy, że mógłbym na tej podstawie opracować letni obóz dla dzieci. I tak zrobiłem – opowiada ks. Andrzej Pluta, proboszcz, a w Jastarni – komendant obozu. Jak zaznacza, chodzi o to, żeby i podczas wakacji zachęcić dzieci do codziennej lektury Pisma Świętego. – Chlebem żywimy się kilka razy dziennie i powinniśmy również korzystać z pokarmu duchowego, jakim jest słowo Boże, przynajmniej raz dziennie. I to bez znaczenia, czy w ciągu roku szkolnego, czy podczas wakacji – podkreśla.

Nigdzie indziej

Ksiądz Andrzej już od ponad 17 lat organizuje w parafii kolonie i obozy letnie dla dzieci i młodzieży. Tylko w tym roku na turnusy do Rybak i Jastarni wyjechało prawie 500 dzieci. Część z nich za minimalną opłatą, niektórzy za darmo.

– Wspieramy dzieci z uboższych rodzin, aby i one miały szansę na odpoczynek poza domem. Pieniądze otrzymujemy z tego, co Caritas Archidiecezji Warmińskiej otrzymała w ramach 1 proc. podatku od ofiarodawców, którzy jako cel wpisali „Kolonie letnie Redemptor” – mówi kapłan. W tym roku po raz pierwszy młodzież stała ze skarbonkami po Mszach św. Bowiem coraz więcej rodziców prosi o dofinansowanie. – Obozy są dobrze zorganizowane. Ufam proboszczowi i wiem, że dobiera odpowiedzialnych wychowawców. Córka już po pierwszym wyjeździe powiedziała, że nie chce nigdzie jeździć, tylko na wyjazdy zorganizowane przez parafię – mówi Magdalena Burzymowska.

– Dzieci mają zapewnioną codzienną Eucharystię. Księża i wychowawcy od razu reagują na wszelką agresję, wulgaryzmy czy palenie tytoniu. Dzieci po takich wyjazdach są bardziej otwarte na innych, wyciszone – zauważa Ewa Wicinek. Obie panie wysłały swoje pociechy na obóz do Jastarni.

Pierwszy posiłek

Każdy dzień na obozie zaczyna się nie od śniadania, ale od modlitwy i porannego apelu. Na nim dzieci poznają słowo życia. Za każdym razem inne, zaczerpnięte z Ewangelii, które ma towarzyszyć im przez cały dzień. Następnie jeden z opiekunów prezentuje postać dnia występującą w Piśmie Świętym – wczoraj był Mojżesz, dziś prorok Izajasz. Później ksiądz Andrzej omawia zagadnienia dnia związane z czytaniem Biblii. – Dziś mamy dwie plansze – mówi do dzieci, przekładając karty księgi przygotowanej przez redakcję MGN. – Na pierwszej napisano, że miejsce, na którym leżała Biblia, było środkiem całego mieszkania. Na drugiej znajduje się zachęta do głośnego czytania Pisma Świętego w gronie najbliższych albo przed snem, tylko dla siebie. Więcej na ten temat powiem podczas dzisiejszej homilii – kontynuuje. Później zadaje dzieciom pytania dotyczące patronów dnia, prosi o przypomnienie wczorajszego słowa życia. Za dobrą odpowiedź każdy otrzymuje nagrodę.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama