Komentarze 46
 • Marej
  13.06.2019 09:10
  Tatuaż jest zły i niepotrzebny. Wystarczy choćby popatrzeć na to że ludzie chcą więcej i więcej tatuaży.powoduje to jakby uzależnienie od nieustannego tatuowania się po całym ciele. Ks Glas przestrzega
 • kulik
  13.06.2019 09:58
  Jakże nieskładnie napisany artykuł
 • LOLO
  13.06.2019 10:16
  Moim zdaniem wszyscy tatułójący się mają jakiś problem z psychiką,porównuję to z nałogiem,najpierw malutki,potem kolejny i kolejny aż się zapaskudzi swoje piękne ciało.Przyjdzie starość i staje się człowiek pośmiewiskiem w oczach innych,moda mija.
 • Gość
  13.06.2019 10:43
  Jak u kogoś widzę tatuaż to o razu wiem, że mam do czynienia z osobą zdemoralizowaną, co w większości przypadków się potwierdza. Poza tym tatuaż wygląda jakby osoba go nosząca była brudna...
  • Stary OBSERWATOR
   13.06.2019 22:36
   Nie sądźcie ludzi po tatuażach,abyście i wy nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą.
   • Gość
    14.06.2019 09:43
    Chyba nie doczytałeś, gdzie napisane jest "w większości przypadków się potwierdza". Więc to nie jest osąd, ale pewność.
 • LOLEX
  13.06.2019 11:10
  tatuaże są tylko dla pogan...
 • Mama
  13.06.2019 11:33
  Znam przypadki osób opętanych które nie mogą zostać uwolnione właśnie przez tatuaże i nie ważne czy to święty obrazek czy niewinny motylek. Jest to cyrograf podpisany własną krwią a barwniki maja nazwy demonów. Człowiek staje się niewolnikiem. Stąd mowa o uzależnieniu od tatuaży... Także lepiej sobie powiesić krzyż na szyi niż go wytatuować...
  • H
   13.06.2019 13:20
   Ośmieszasz wiarę katolicką.
  • gość
   13.06.2019 16:44
   Nie ośmieszasz wiary katolickiej. Troszczysz się o nas i to czuć. Dziękuję.
  • h
   14.06.2019 11:37
   Mama prezentuje czysty gnostycyzm. Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. Mama natomiast uważa, że Chrystus nie jest w stanie uwolnić człowieka, który ma tatuaż. Demony obecne w barwniku są jakoby mocniejsze niż Jezus Chrystus Król Wszechświata.
   • gość
    14.06.2019 13:24
    Gdzie jest napisane, że mama uważa że Chrystus nie jest w stanie uwolnić człowieka? Ty zaś prezentujesz niewiarę w piekło.
   • H
    14.06.2019 15:27
    Napisane jest w pierwszym zdaniu, że osoby "nie mogą zostać uwolnione przez te tatuaże", koniec cytatu. Zatem moc Boża pęka wobec kilku kropli barwnika, wg autorki tego kuriozum. Czysta gnoza i zabobon. Piekło jest realne, ale prowadzi do niego życie w grzechach ciężkich, a nie farbka pod skórą. Polecam czytać św.Pawła o spożywaniu pokarmów poświęconych bożkom.
   • gosc
    15.06.2019 23:11
    Właśnie zupełnie nie to jest napisane, to jest jeynie twoja własna nieuczciwa interpretacja. klikaczu gwiazdek.
 • Lisa
  13.06.2019 12:11
  Widok tatuażu na ciele, szczególnie młodej kobiety, wzbudza we mnie smutek, jakiś żal nad zeszpeconym pięknem. Nie jestem w stanie przyjąć i zrozumieć, jak można ulec takiej głupiej modzie.
 • kaki
  13.06.2019 12:36
  To sprawa hormonów. Towarzyszą one i są nawet głównym elementem fascynacji - miłosnej zwłaszcza, ale też innych. Może to być idol, grupa, idea, działalność której się poświęcamy i identyfikujemy się z nią. Działają te same hormony, co w miłości. Pragniemy oddać się całkowicie, nie rozstawać się ani na moment, każdy oddech mówi Jej imię, pragniemy się do Niej we wszystkim upodobnić. Niektórzy faceci zaczynają nawet sikać na siedząco :) Takie hormony z łatwością wyłączają rozumową kontrolę, dopiero jak przestają działać po paru latach, przychodzi otrzeźwienie.
 • PiotrS
  13.06.2019 13:12
  Jest jeszcze jeden znak, który jest piękny. To prosty krzyż na dłoni lub nadgarstku. Był i zapewne jest tatuowany dziewczynom syryjskim i koptyjskim. Dlaczego? To już proszę sobie samemu odpowiedzieć.
 • michał
  13.06.2019 13:13
  Nie mam tatuażu, ale chcę mieć. Chcę na przedramieniu mieć wytatuowaną rybę i dookoła różaniec. Żeby te dwa sybmole zawsze były ze mną i przypominały mi kim jestem i do kogo należę. Na szyi mam szkaplerz. Płucienny. Nie widzę nic złego w tym, że mój szkaplerz jest płucienny zamiast złotego - zaoszczędzone w ten sposób pieniądze chcę przeznaczyć na tatuaż o którym powyżej.
  • maciej
   13.06.2019 14:50
   Bardzo ładnie, ale zastanów się czy nie poprzestać na tym szkaplerzu. PłÓciennym, nie rób takich błędów, bo potem mądrale mówią że wierzący są niedouczeni i przez to głosują na PiS. Powiem Ci że takiego tatuażu jaki chcesz zrobić, trzeba być godnym. I zaświadczać o tym całym życiem, bo inaczej sam rozumiesz, jak to odbiorą ludzie. Jeśli teraz potrafisz tak żyć i być godnym, to świetnie. Ale - tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono. Nie wiemy jakie próby nas mogą jeszcze spotkać i jak się zachowamy. Ja bym się nie odważył teraz składać takiej deklaracji. Po prostu żyj według wiary i bądź godny jej symboli, a to będzie najlepszy znak dla ludzi. Nie buduj sobie pomnika za życia. Niech kiedyś postawią Ci go inni. A kasę też możesz wydać na jakiś dobry cel dla innych. Znajoma jest samotna, nie ma dzieci, opiekuje się matką, pracuje. A z pensji regularnie wspomaga jakieś fundusze dla sierot czy chorych dzieci. Nie ma tatuażu, ale ma mój i innych wielki szacunek. Zastanów się i Powodzenia.
   • Cyraniusz
    13.06.2019 17:35
    Nie pleć bzdur. Jakby Chrystusa mieli głosić tylko godni to nikt by nie głosił, każdy z nas mówi "Panie, nie jestem godzien...". Dzisiaj potrzeba świadectwa, również tego zewnętrznego, nie ma też co udawać że katolicy to grupa samych świętych, to że kolega sobie wytatuuje rybę i różaniec a potem odwali jakąś głupotę to nic, może ten symbol właśnie przypomni mu o tym że robi coś złego? To że upadamy nie jest powodem do tego żeby nie głosić Chrystusa.
 • obserwacja
  13.06.2019 14:44
  Gdy wchodzi do mojego gabinetu młody człowiek z problemami psychologicznymi, psychosomatycznymi, to zwykle na jego ciele stwierdzam tatuaż. Ci bez tatuażu zwykle zdrowsi na ciele i umysle.
  • Stary OBSERWATOR
   14.06.2019 11:30
   Pewnie jesteś psychologiem lub psychiatrą.Nic dziwnego iż przychodzą ludzie z takimi problemami.Podobnie mógłby napisać stomatolog: "
   Gdy wchodzi do mojego gabinetu młody człowiek z problemami z pruchnicą lub skrzywieniem zębów,to często na jego ciele stwierdzam tatuaż."
   • gość
    14.06.2019 13:28
    próchnica przez u zamknięte. Jeśli skrzywienie zębów powstało przez samookaleczanie, to jaknajbardziej, nie jest to okaz zdrowia psychicznego podobnie jak zgrzytanie zębami jest objawem kłopotów emocjonalnych.
 • velario-new
  13.06.2019 16:57
  Czym więc są tatuaże? - pyta Autor. Najprościej jest powiedzieć, że są głupotą. A jak się przyjrzeć bliżej, to okazuje się, że dodatkowo są manifestacją pustki i ukrywanego poczucia niższości. Jeśli nie mogę błysnąć intelektem, to przynajmniej zwrócę na siebie uwagę tatuażem. Choć tyle zmienię w swoim życiu...
 • Cyraniusz
  13.06.2019 17:41
  Starotestamentowy zakaz tatuowania nie obowiązuje w nowym przymierzu, sprawa rozstrzygnięta w dziejach apostolskich. Tatuaż to nic nadzwyczajnego, gadki o opętaniu od tuszu pod skórą są wtórnym zabobonem i gwałtem na teologii. Nadawanie tatuażom kategorii moralnej jest błędem.
 • JJ
  13.06.2019 18:05
  Jest pewna zauważalna prawidłowość. Czym większa wewnetrzna pustka, pustka duchowa, tym większe cudowanie na zewnątrz, cudowanie z wyglądem. I nie chodzi tylko o tatuaże.
 • ZT
  13.06.2019 21:39
  Jak ze wszystkim, sprawa tatuaży jest złożona. Mogą one mieć kontekst kulturowy, chrześcijański jak w przypadku Koptów - egipskich chrześcijan, którzy tatuują sobie na wewnętrznej stronie prawego nadgarstka krzyż. To co obserwujemy w Polsce to zazwyczaj, chęć wyróżnienia się z tłumu, zazwyczaj głupotą.
 • Gość polak
  13.06.2019 21:52
  Mnie tatuaże brzydzą i nie jest to dla mnie komfortowe wzrokowo i estetycznie, przymusowo oglądać je kiedy ludzie je tak ostentacyjnie demonstrują. Uważam je za skrajną szpetotę, głupotę i zło. Pan Jezus nie tatuował się, gdyby były przez niego pochwalane, to by sobie np. imię Boże wytatuował. Kompletne pomieszanie z poplątaniem. Chrześcijanie nie powinni upodobniać się do świata. Za chwilę zaczniecie się zastanawiać, czy może wieszanie świętych obrazów w miejscach niegodnych jest dobrem, bo przecież przedstawiają coś dobrego i wartościowego... No więc nie jest. Trzeba mieć trochę zdrowego krytycyzmu co do tego typu praktyk. Nie będziesz się tatuować dalej jest aktualne, wszak chodzi o trwałe uszkodzenie ciała. Ludzie chcą coraz więcej i więcej tatuaży, bo uzależniają się od... bólu, który towarzyszy jego wykonaniu. Masochizm jest złem. Próżność jest złem. A co do małych motylków, to niech uważają, żeby na starym ciele nie zrobiły się z nich... wielkie nietoperze...
 • Anna Panna
  13.06.2019 22:22
  Dlaczego robią tatuaże? BO MAJĄ ZA DUŻO PIENIĘDZY. Jak ktoś ma mało, to na GŁUPOTY nie wydaje,
 • Stary OBSERWATOR
  13.06.2019 22:29
  Postrzeganie i szufladkowanie człowieka ze względu na to,czy ma tatuaż czy nie jest małochrześcijańskie.Dawno nie słyszałem tylu starożydowskich opinii.
 • Hejo
  14.06.2019 09:10
  Podobno "Autor jest doktorem nauk społecznych, socjologiem, pedagogiem specjalnym i bioetykiem, ekspertem Instytutu Ordo Iuris oraz wykładowcą akademickim". Ale tekst pisany jest przez kogoś, kto jedynie przedstawia, oprócz swojej, tylko inne nieliczne opinie. Warto byłoby oprzeć się o jakieś 'fachowsze' analizy, badania opinii społ., całościowe opracowania z takiego, czy innego punktu widzenia. Tymczasem przynajmniej połowa tekstru jest dla człowieka średnio zorientowanego w temacie po prostu nudna. Trochę więcej wysiłku Panie Redaktorze! ;-)
 • harry B.
  14.06.2019 10:17
  Szczerze? Nikt z moich znajomych tatuażu nie ma. I nie mam specjalnej ochoty mieć znajomych albo pracować z takimi co mają. Musiałbym się długo do nich przekonywać, a nie zawsze jest czas. Niestety bardzo duże znaczenie ma pierwsze wrażenie. Po co je sobie psuć na dzień dobry.
  • Stary OBSERWATOR
   14.06.2019 11:58
   " Nikt z moich znajomych tatuażu nie ma.. " więc skąd wiesz jakimi ludźmi są ich posiadacze? To tak jakbym powiedział: "Nie lubię łysych.Nie mam takich znajomych i nie chcę mieć." Głupie prawda?
   • gość
    14.06.2019 13:35
    Czy nie jest zrozumiałe, że jest mowa o pierwszym wrażeniu? Powiedz lepiej gdzie masz tatuaż i czy da się z tym żyć czy też trzeba się wyładowywać na innych jeden po drugim forumowiczach.
   • HARRY B.
    14.06.2019 18:29
    No więc właśnie, nie wiem jacy są, ale zapala się ostrzegawcza lampka, że czymś się od mojego środowiska różnią. A kontakty między różniącymi się środowiskami bywają różne. Najczęściej każde woli pozostawać we własnym gronie, tak jest prościej i teoretycznie bezpieczniej. Przy dobrych układach można się poznać i wzajemnie zaakceptować, to jednak wymaga czasu, zdarza się dość rzadko, i w niespodziewanych sytuacjach z nieprzewidzianych powodów może zawieść. Więc naturalna jest w takich kontaktach ostrożność, po prostu. Nie mówię że ich nie lubię :)
 • Gość
  14.06.2019 10:20
  Tymczasem o. Adam Szustak sam ma tatuaże i nie widzi nic złego w tatuażach. Czyli są dwie szkoły i komu mamy wierzyć?
 • n/a
  14.06.2019 11:52
  Tatuaż może oznaczać bardzo różne rzeczy. Może być siła, odwaga, zdecydowanie, odpowiedzialność poparta życiowymi doświadczeniami, gotowość by działać. Albo wręcz przeciwnie - udawanie kogoś innego, słabość, uleganie modzie czy sugestiom innych, itp. Może tatuaż mówić prawdę albo wierutnie kłamać. Trzeba popatrzeć na całego człowieka by coś wywnioskować. Uwierzę w marynarski tatuaż kogoś o pooranej słońcem i wiatrem twarzy, żylastych rękach, zniszczonych słoną wodą dłoniach, ale co do innych mogę podejrzewać że zrobiono im go "pod celą". Nie szata, nie obrazki, zdobią i wyrażają człowieka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg