Wyrok w sprawie o aborcję

Opolski sąd okręgowy uniewinnił we wtorek ginekologa oskarżonego o dokonanie 18 nielegalnych aborcji - poinformowała PAP Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego sądu. Proces lekarza toczył się z wyłączeniem jawności.

Kosowska-Korniak zaznaczyła, że sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku wskazał na brak dowodów na poparcie zarzutów prokuratury i uznał, że materiał dowodowy przedstawiony przez prokuratora mógł zostać zmanipulowany.

"Biegły, który sporządzał pierwszą opinię w tej sprawie, dostał niekompletny materiał dowodowy - tylko informacje medyczne z komputera lekarza, bez jego wyjaśnień i zeznań pacjentek" - relacjonowała Kosowska-Korniak.

Dodała, że z uzupełniającej opinii biegłego - przeprowadzonej w postępowaniu sadowym już na podstawie całości akt - wynika, że w żadnym z 18 zarzutów nie ma dowodów, iż doszło do aborcji.

Śledztwo w sprawie nielegalnych aborcji rozpoczęto, gdy pewna kobieta - przesłuchiwana przez policję w innej sprawie - przyznała się do przerwania ciąży. Policjanci przeszukali prywatny gabinet, w którym lekarz przyjmował pacjentki i zabezpieczyli całą dokumentację. Na tej podstawie wytypowali 17 kolejnych kobiet, u których miało dojść do aborcji.

Proces lekarza rozpoczął się we wrześniu 2008 roku. Toczył się z wyłączeniem jawności z uwagi na delikatne kwestie omawiane na sali rozpraw. Prokurator domagał się dla lekarza wyroku w zawieszeniu i czteroletniego zakazu wykonywania zawodu.

Kilka tygodni temu Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał na cztery i pół roku więzienia ginekologa z Rybnika za dokonanie blisko stu nielegalnych aborcji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama