O szukaniu swojej drogi w życiu, osobistym trenerze i wielkich możliwościach z Elwirą Wasak z Akademii Młodzieżowej Fundacji „Szczęśliwe Dzieciństwo” rozmawia Agnieszka Gieroba.
Agnieszka Gieroba: Podczas zimowych ferii zapraszają Państwo młodzież do Szkoły Liderów i Animatorów. Czy to oznacza, że aby osiągnąć w życiu sukces, trzeba zacząć wcześnie się szkolić?
Elwira Wasak: – Zapraszamy młodych w wieku od 15 do 18 lat, którzy nie wiedzą, jakie mają talenty, co chcą w życiu robić i którędy wiedzie ich droga. Proponujemy pomoc w odkrywaniu tych wszystkich rzeczy. Z wieloletniego doświadczenia Akademii Młodzieżowej wynika, że sporo osiemnastolatków, którzy niebawem będą pisać maturę, nie ma pojęcia, na jakie studia się wybrać i co robić w życiu. My pokazujemy różne możliwości, a oni sprawdzają, czy któraś z nich im odpowiada.
Czy nazwa szkoły oznacza, że powinni zgłaszać się do Was ci, którzy czują w sobie chęć bycia liderami i chcą zweryfikować swoje zdolności?
– Nazwa szkoły może być trochę myląca. Zapraszamy wszystkich młodych, którzy chcą robić coś ciekawego, a przy okazji zdobywać umiejętności. Często właśnie przy wspólnej pracy nad projektem czy zadaniem ktoś odkrywa w sobie jakiś talent, np. do organizowania różnych rzeczy, i staje się automatycznie liderem małej grupki, ktoś inny może okazać się uzdolniony plastycznie i w danej grupie przewodzi np. robieniu dekoracji, jeszcze inny ma łatwość nawiązywania kontaktów, więc lideruje pod tym względem. Każdy może być liderem w jakiejś dziedzinie, trzeba tylko ją odkryć.
W jaki sposób odkrywać talenty, o których posiadanie się nie podejrzewamy?
– Każdy, kto się do nas zgłasza, dostaje osobistego trenera, z którym podejmuje różne zadania. Trener podsuwa pomysły, pomaga w wykonaniu zadań, obserwując przy tym podopiecznego i rozmawiając z nim. Wspólnie rozeznają, co sprawia przyjemność, z czym są kłopoty, jaka dziedzina jest czyjąś mocną stroną. Jeśli już ktoś odkryje, że jakieś zadanie podobało mu się szczególnie, może poprosić o szkolenie w tej dziedzinie. Wtedy instruktor szuka specjalisty, który weźmie pod opiekę młodego człowieka, by pracować jak mistrz z uczniem. Na przykład jeśli ktoś odkryje, że przyjemność sprawia mu składanie naszego biuletynu, szukamy grafika, który w ramach wolontariatu przeszkoli w tej dziedzinie naszego podopiecznego. Jeśli ktoś odkryje, że ma w sobie pasję dziennikarską, prosimy jakiegoś dziennikarza, żeby pokazał, jak wygląda w praktyce jego praca, itd.
To propozycja na ferie, a co potem?
– Ferie mogą być początkiem współpracy młodych ludzi z nami, czyli Akademią Młodzieżową. Działamy jednak przez cały rok i o każdej porze można do nas dołączyć. Zimowa szkoła rusza 6 lutego, czyli w drugim tygodniu ferii, jeśli jednak ktoś ma już plany na ten czas, to zapraszamy także po feriach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.