Jak rodzina zmartwychwstaje?

Wiara zwyciężyła świat, a chwalebny Chrystus przeszedł przez zamknięte drzwi w Wieczerniku, aby zabrać lęk i dać pokój. Dziś Jego łaska przenika do wielu rodzin...

Naszą wielkanocną uwagę skupiamy na domach i rodzinach, bo jak przypomina hasło tegorocznego roku duszpasterskiego, „Kościół jest naszym domem”. Są w naszej diecezji setki rodzin, które nie tylko świętują Wielkanoc, ale same doświadczyły tej tajemnicy w życiu. – W Domowym Kościele wiele rodzin zmartwychwstało, uratowało swą jedność, wierność i miłość małżeńską – mówi z przekonaniem Teresa Rogalska z Ciechanowa. – Zrozumieliśmy, że zmartwychwstały Jezus poprzez sakrament małżeństwa zaprasza nas do swojej pięknej miłości – dodaje Ewa Wojewnik.

Radość się udziela

W Ciechanowie Domowy Kościół od lat ma swój sprawdzony sposób na przeżywanie Triduum Paschalnego: mężczyźni są zaangażowani w przygotowanie grobu Pańskiego w ciechanowskiej farze, w Wielki Czwartek wcielają się w rolę apostołów, którym umywane są nogi. Razem podejmują nocne czuwanie po liturgii Wigilii Paschalnej, są wreszcie w asyście procesji rezurekcyjnej i pełnią rolę lektorów podczas Mszy św. – W Domowym Kościele jesteśmy od 16 lat – opowiada Ewa Wojewnik. Dziś przyznaje, że początki były trudne. Przede wszystkim młodzi małżonkowie musieli nauczyć się być razem.

– Było ciężko – wspomina nasza rozmówczyni. Ewa w młodości była niepoprawną romantyczką. Marzyła o pięknej miłości, o mężu bez wad, wesołym i uśmiechniętym. – Z czasem, gdy wstąpiliśmy do oazy, zrozumieliśmy, że rodzina bazuje na sakramencie małżeństwa. Zaczęliśmy dbać o nasze uczucia, pielęgnować naszą miłość i troszczyć się o nią. To, co jest wartościowe i piękne, nie przychodzi łatwo, ale w Domowym Kościele nauczyliśmy się z tych krzyży czerpać dobro i łaski. Cały czas uczymy się siebie i pokojowego rozwiązywania problemów, które zdarzają się w naszym życiu. I choć to nieraz trudne, to już nie ma „cichych” dni i nie potrafimy gniewać się na siebie. Patrząc wstecz, możemy tylko żałować czasu straconego na szarpaninę i wzajemne niezrozumienie. To, kim jesteśmy teraz jako małżeństwo, zawdzięczamy Oazie Rodzin, zobowiązaniom płynącym z uczestnictwa w tym ruchu, dialogowi, modlitwie i słowu Bożemu. I dzięki oazie nauczyliśmy się czerpać ze świąt Zmartwychwstania Pańskiego radość dawania siebie. Nasze małżeństwo również zmartwychwstało. Nauczyliśmy się ze sobą rozmawiać, rozumieć się i wzajemnie akceptować – podkreśla Ewa Wojewnik.

Prawda gnieździ się w rodzinie

Teresa Rogalska, wieloletnia animatorka ciechanowskiego kręgu oazowego, podkreśla ogromną wagę słów Chrystusa: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”. – Potrzebujemy życia, które jest poddane wymaganiom prawdy i potrzebuje prawdy, która określa jego życie. Tragedią jest życie bez prawdy i prawda bez życia. Tylko to, co jest prawdą, jest równocześnie dobrem dla człowieka. To nie jest jakaś teoria, ale sprawdzony przepis na udane życie w rodzinie – mówi nasza rozmówczyni. – Nie chodzi tu o prawdę, która polega na wzajemnym zachwycie lub zautomatyzowanym przepraszaniu – podkreśla Teresa. – Przecież prawda nie polega na omijaniu własnych problemów, ani na szukaniu okoliczności usprawiedliwiających nasze zachowanie. Ona zaczyna się od wiedzy o nas samych, od oceny swoich możliwości oraz od podejmowania odpowiedzialności za własne życie. Pogłębienie wiedzy o Bogu, która pozwoli zrozumieć, że nie wystarczy znać Jezusa z kart Ewangelii, ale teorię wprowadzić w czyn i żyć nią na co dzień. Zmartwychwstały Chrystus jest odpowiedzią na nurtujące mnie pytania, bez Niego nie mogę zrozumieć, ani kim jestem, ani jakie jest moje ostateczne przeznaczenie – podkreśla Rogalska. Dodaje, że udział w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia, mimo wielu przygotowań w domu, to jeszcze jedne rekolekcje, z których warto skorzystać dla ratowania małżeństwa i rodziny.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg