Astronomiczna kasa dla ofiar antykoncepcji

Niemiecki potentat farmaceutyczny Bayer zapłaci co najmniej 110 milionów dolarów odszkodowań ofiarom produkowanych przez tę firmę środków antykoncepcyjnych z serii Yasmin (tj. Yasmin i Yaz) - donosi serwis ekonomiczny bloomberg.com.

Środki te znane są także na rynku polskim. W USA ich producentowi zarzucono, że nie informował rzetelnie o ryzyku, wiążącym się ze stosowaniem tych środków. Chodzi o ryzyko powstawania zakrzepów, prowadzących do zawałów serca i udarów mózgu. Niektóre przypadki stosowania środków antykoncepcyjnych Bayera okazały się śmiertelne. Prawnicy reprezentujący ofiary cytują raporty amerykańskiego nadzoru farmaceutycznego (FDA), wedle których śmiertelnych ofiar stosowania środków antykoncepcyjnych Bayera w latach 2004-2008 było w USA co najmniej 50.

Wspomniane na wstępnie odszkodowania, wynoszące dla jednej poszkodowanej średnio 220 tys. dolarów, wypłacone będą na zasadach polubownych. I choć ich suma jest ogromna, to i tak będzie to rozwiązanie opłacalne z punktu widzenia Bayera. Tak przynajmniej uważa cytowany przez Bloomberga prawnik Carl Tobias, wedle którego niemiecka firma woli płacić dobrowolnie, niż wikłać się w procesy sądowe. Wypłata 110 milionów dolarów to jednak nie koniec problemów niemieckiego giganta. Załatwi to bowiem sprawę 500 pozwów, podczas gdy w całych Stanach Zjednoczonych podobnych skarg jest w sumie około 11 tysięcy.

«« | « | 1 | » | »»
 • MOSCARDI
  17.04.2012 16:33
  +ofiar było więcej, bo należy doliczyć np. dzieci, które się poczęły, ale nie mogły się zagnieździć w macicy przez działanie środków.
  Dobrze, niech płacą i niech pozwów będzie tyle, że przestanie im się to opłacać.
  No i należy przypomnieć, że nasza marszałek sejmu figurowała na liście płac koncernów z tzw. lobby gumowego:)
 • Alef
  17.04.2012 18:22
  Wygląda groźnie, ale...

  Istnieją dane, świadczące że w USA do 40 TYSIĘCY ZGONÓW ROCZNIE powoduje...

  ...aspiryna.

  "If you are good at maths, you can see that 40,000 Americans are killed each year by these drugs. And that makes them ten times more deadly than swine flu (because 40,000 is ten times greater than 4,000)."

  http://adjusthealth.info/​health-news/​89-40000-deaths-in-usa-caus​ed-by-aspirin-and-painkill​ers-every-year&usg=ALkJrhg​WUAtSSBw3g-zcE63aLfJpMCp0K​w

  Przypominam niesmiało, że w tym pieknym kraju można dostać parę mln $ za oblanie się gorącą kawą z McDonalda - bo zbrodniarze nie napisali na kubku, że można się nią oparzyć.
 • abdul
  25.04.2012 18:35
  Ludzie, każdy doskonale wie, że antykoncepcja nie może być stosowana u osób z ryzykiem zakrzepicy. Ryzyko wywołania zmian zakrzepowych jest niewielkie: 50 przypadków zakrzepicy na 100000 użytkowniczek antykoncepcji. Firma przynajmniej wypłaciła odszkodowania,kościół ofiarom pedofilii płacić nie zamierza i jeszcze ukrywa sprawców. Firma odważnie mówi o ryzyku (informacja z dokładnymi objawami jest na każdej ulotce, w każdym materiale dla pacjentki), kościół sprawców pedofilii ukrywa jak może. I tak to firma wybada bardziej uczciwie niż kościół.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja