Inwestycja w człowieka

Nareszcie znowu można szukać pomocy i znajdować wsparcie u Bożych ludzi.

W roku 2009 otwarto w Świdnicy Diecezjalną Specjalistyczną Poradnię Rodzinną. Początki jej działalności nie były łatwe. Brak lokalu, niepewne źródło finansowania, poszukiwanie odpowiednich fachowców – to główne wyzwania, z którymi musieli zmierzyć się założyciele poradni – członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W tej chwili w diecezji działają podobne placówki w Kłodzku (przy parafii franciszkanów) i w Wałbrzychu (także prowadzona przez SRK). Uruchamiana jest także poradnia w Bardzie (pod patronatem redemptorystów). Właściwie brakuje już tylko takiej inicjatywy w Dzierżoniowie. – Powoli należy przymierzyć się do powołania Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w tym mieście, by wszyscy diecezjalnie mieli łatwy dostęp do specjalistów, którzy z poszanowaniem nauki Kościoła i w jedności z biskupem świdnickim będą wspierać rodziny: małżonków, rodziców i dzieci w problemach, których jest dzisiaj coraz więcej – mówi Józef Nowak, prezes SRK i diecezjalny doradca życia rodzinnego.

Znamy się na rzeczy

– Skarbem naszej placówki jest zespół profesjonalnych doradców, którzy mają wieloletnią praktykę – zapewnia Joanna Amelańczuk, dyrektor świdnickiej poradni. Od poniedziałku do piątku od 16.00 do 18.00 dyżurują w poradni specjaliści w różnych dziedzinach: psycholog (w poniedziałki), duszpasterz (I i III wtorek miesiąca), psychiatra (II i IV wtorek miesiąca), radca prawny (II i IV środa miesiąca), dyrektor poradni (I i III środa miesiąca), doradca życia rodzinnego (w czwartki) oraz pedagog (w piątki). Tym samym każdy, kto znalazł się np. w trudnej sytuacji rodzinnej, boryka się z zaburzeniami osobowości, nie potrafi sobie poradzić z trudnościami małżeńskimi czy nie wie, jaka jest jego sytuacja prawna, może zasięgnąć opinii, porady czy rozpoznania u fachowców z odpowiednich dziedzin i co ważne – bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy umówić się telefonicznie na spotkanie (tel. 511 363 131 – dostępny w godzinach pracy poradni).

Szukamy dobrych ludzi

Siedziba poradni mieści się w pomieszczeniach obiektu przy ul. Budowalnej 6 (metalowa brama). Komfortowe i nowo wyremontowane pokoje są godnym miejscem wspierania potrzebujących. – Nasza poradnia jest finansowana dzięki dotacji udzielonej przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Pieniądze uzyskane w drodze konkursu mogą być i są przeznaczone wyłącznie na honoraria dla specjalistów – mówi Joanna Amelańczuk. – Niestety, nie mamy żadnych funduszy na wyposażenie poradni. Wprawdzie dysponujemy biurkiem, kilkoma ławkami i trzydziestoma krzesłami, jednak poszukujemy kogoś, kto sfinansowałby nam zakup niezbędnych mebli i pomocy dydaktycznych koniecznych do funkcjonowania. Bez wątpienia trzeba znaleźć dodatkowe źródło finansowania poradni, by jej praca nie była całkowicie zależna od corocznych konkursów ogłaszanych przez samorząd. W innych diecezjach placówki tego rodzaju są w części dotowane przez diecezję (m.in. dzięki ogłaszanym zbiórkom w parafiach albo środkom z kurialnej kasy).

– Z pewnością wypracujemy wreszcie system, który będzie wychodził naprzeciw takim zadaniom – mówi Józef Nowak. – Na razie jednak pozostaje nam apelować do ludzi, którym bliska jest idea wspierania rodzin zagrożonych rozbiciem, nieładzących sobie z konfliktami czy cierpiących z powodu zaburzeń w relacjach. Rodzinie i małżeństwu można pomóc! Wiemy, jak to robić – zapewnia. Trzeba zaznaczyć, że w poradni specjaliści dyżurują za minimalne wynagrodzenie albo wręcz wolontaryjnie, dlatego tym bardziej warto wesprzeć ich zespół, by baza materialna ośrodka spełniała podstawowe standardy wymagane w tego rodzaju placówkach.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg