Mama i tata wychowują razem

„Zarówno ojciec, jak i matka, wbrew niektórym schematom, powinni w równym stopniu brać odpowiedzialność za wychowanie dziecka” – podkreślają polscy biskupi w specjalnym liście pasterskim wydanym przed II Tygodniem Wychowania.

Zwracają oni uwagę, iż świadectwo życia religijnego rodziców ma istotne znaczenie w wychowaniu dziecka. Tydzień Wychowania będzie obchodzony w Polsce w dniach 16-22 września.

Episkopat w liście pt. „Kościół domem życia, wiary i miłości” apeluje do rodziców, chrzestnych i dziadków a także do odpowiedzialnych za oświatę, nauczycieli i wychowawców o „troskę o formację ludzkich serc i sumień”. Zachęca do namysłu nad tym „kogo chcemy wychować, w oparciu o jakie wartości?” i „jak dotrzeć dziś do wnętrza młodego człowieka?” – gdyż bez tego, jak czytamy w liście, „nie może być mowy o owocnym wychowaniu”.

W ocenie biskupów, coraz większy problem społeczny stanowi wzrastająca liczba rozpadających się małżeństw, co – jak podkreślają w liście - ma niekorzystny wpływ na wychowanie i przyczynia się do negatywnych przeżyć dzieci i młodzieży. Bardzo ważnym elementem wychowania w rodzinie jest bowiem stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa, jakiego powinno doświadczać dziecko – dodają hierarchowie Kościoła w Polsce, jednocześnie apelując do duszpasterzy o pogłębione przygotowanie narzeczonych do sakramentu małżeństwa oraz zadań związanych z macierzyństwem i ojcostwem.

Polscy biskupi zwracają też uwagę na rolę, jaką w kształtowaniu młodego pokolenia odgrywa katechizacja. Podkreślają m.in., że od ponad 20 lat „z powodzeniem wspomaga wychowawczą funkcję szkoły” oraz sprzyja pełnemu rozwojowi młodego człowieka. „Katecheza wzbogaca nasz edukacyjny krajobraz o nowe treści, a także, o czym nie można zapomnieć, posiada silny wymiar wychowawczy, wnosząc w życie szkoły i jej uczniów głęboko zakorzenioną inspirację oraz motywację w kształtowaniu dojrzałych osobowości” – piszą biskupi. Dziękują oni katechetom za troskę o „mądre i staranne wychowanie”, tym bardziej, że "ich wysiłki nie zawsze są należycie dostrzegane i doceniane”. Dlatego po raz kolejny apelujemy o zapewnienie właściwego miejsca religii w nauczaniu szkolnym – przypominają hierarchowie. 

Zwracając się do rodziców, biskupi stawiają im za przykład świętą Rodzinę z Nazaretu i apelują o wychowanie dzieci w wierze Kościoła. "Prosimy, abyście od najmłodszych lat budowali więź swoich dzieci z Kościołem, który jest naszym wspólnym domem. Wychowujcie zatem dzieci w duchu zaufania do Kościoła i wskazujcie im ich własne miejsce w tej Chrystusowej wspólnocie" – zachęcają biskupi. 

List pasterski Episkopatu Polski zostanie odczytany w kościołach w całej Polsce w niedzielę 2 września poprzedzającą II Tydzień Wychowania.

«« | « | 1 | » | »»
 • agia
  21.08.2012 18:57
  Mam nadzieję, że ten list nie będzie czytany w moim kościele. Niedawno był tu na portalu Wiara artykuł na temat czytania listów biskupów podczas Mszy sw. zamiast homilii i niemal wszyscy internauci krytycznie ocenili taką praktykę.
  Poza tym ten list nie wnosi niczego nowego. Wiadomo, że najlepiej jak dzieci są wychowywane w pełnych rodzinach, ale to nie zawsze jest możliwe. I co wtedy? Jak ma wychowywać dziecko samotny rodzic, porzucony przez małżonka? O tym juz biskupi nie mówią, a to byłoby istotne.
 • katolik
  21.08.2012 20:48
  Czasy, gdy Kościół wychowywał ludzi minęły bezpowrotnie dlatego zła jest coraz więcej.
 • pierwsza żona
  22.08.2012 07:44
  Słuszne pytanie: "kogo chcemy wychować i w oparciu o jakie wartości?" Tylko proszę zwrócić się z tym pytaniem również do księży, którzy nie nazywają grzechów po imieniu i porzucenie rodziny przez ojca i jego nowy związek z inną kobietą nazywają małzeństwem niesakramentalnym. Dzieci mogą usłyszeć że ksiądz mówi o kobiecie, dla której ojciec porzucił matkę, że to jest "żona" i z tą "żoną" ojciec musi mieszkać, bo ma z nią inne małe dziecko. A poza tym to drugie "małżeństwo" ich ojca otoczone jest troską Kościoła w postaci specjalnych duszpasterstw, rekolekcji, czy nawet Mszy św. na któych "duchowo" przyjmuje się Komunię św.
  W ten sposób księża "wychowują" przyszłych rozwodników.
 • wTgYaUdjKxBiEOCDMw
  08.10.2012 23:23
  Great insight. Reileevd I'm on the same side as you.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.