Test ciążowy furtką do eugeniki

Przed nowym testem prenatalnym udostępnionym w kilkudziesięciu klinikach Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Lichtensteinu ostrzegają obrońcy życia i duchowni. Ciążowy test zaprojektowany przez niemiecki koncern farmaceutyczny LifeCodexx z Konstancji przeznaczony jest dla kobiet w 12. tygodniu ciąży lub późniejszym, które są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia defektu chromosomalnego u nienarodzonego dziecka. W szczególności testy mają wskazać, czy dziecko to cierpi na syndrom Downa.

Działacze pro-life podkreślają, że stosownie testu może doprowadzić do powrotu stosowanych na szeroką skalę praktyk eugenicznych w krajach niemieckojęzycznych Europy, gdyż test wykrywając wady genetyczne dziecka, skazuje go na unicestwienie w wyniku aborcji.

Metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn jednoznacznie skrytykował test, zwracając uwagę, że to prosta droga do sztucznej selekcji i eugeniki. „Czy piekielny termin ‘życie niewarte życia’ ma znowu stać się rzeczywistością?” – pyta retorycznie purpurat, nawiązując do pojęcia powszechnie stosowanego przez propagatorów eugeniki w nazistowskich Niemczech.

Przed testem ostrzegła także komisja bioetyczna przy niemieckim episkopacie, zaznaczając, że prowadzi on „masowego unicestwiania niechcianych ludzi”. Na alarm biją także etycy i przedstawiciele organizacji opiekujących się niepełnosprawnymi oraz walczących o prawa człowieka. Wskazują, że z powodu stosowania testu nasilą się praktyki aborcyjne, a dzieciom nienarodzonym odebrane zostanie prawo do życia. Praktyka mówi bowiem, że większość rodziców w przypadku stwierdzenie u ich nienarodzonego dziecka defektu genetycznego decyduje się na aborcję.

PrenaTest ma być komplementarny do stosowanych do tej pory testów inwazyjnych i polegać ma na zbadaniu próbki krwi ciężarnej kobiety. Jak zapowiadają pomysłodawcy testu, w przyszłości ma zostać jeszcze rozwinięty pod kątem wykrywania innych wad genetycznych i „uwolnić społeczeństwo od wszelkiej niedoskonałości”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.