Zwycięstwo zwolenników klauzuli sumienia farmaceutów

Sąd stanu Illinois uznał, że państwo nie może zmusić dwóch farmaceutów do sprzedaży środków wczesnoporonnych, określanych eufemistyczmie mianem „antykoncepcji awaryjnej”.

W wyniku siedmioletniej batalii sądowej, prowadzonej przez obrońców życia, sąd apelacyjny przyjął dwie podstawowe zasady. Pierwsza to ta, że farmaceuci podlegają ustawie o wolności sumienia. Zasada druga głosi, że podanie środka wczesnoporonnego nie stanowi świadczenia medycznego koniecznego w stanie nagłego zagrożenia („emergency medical care”). - Seks bez zabezpieczenia nie stawia kobiety w stanie bezpośredniego niebezpieczeństwa - orzekł sąd.

Polscy farmaceuci, mimo starań, nadal nie mają ustawy, która pozwalałaby im na korzystanie z klauzuli sumienia w podobnych przypadkach.

Przeczytaj o tym: Skarga na sumienie

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.