"Obrona praw do wychowania sprawdzianem demokracji"

Rzeczywistym sprawdzianem demokracji i wolności jest obrona praw do wychowania przynależnych rodzinie - mówił kard. Zenon Grocholewski podczas odbywającej się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie konferencji naukowej zatytułowanej „Religia i etyki w edukacji publicznej”.

Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej podkreślił, że gwarancja wolności wychowania swoich dzieci według własnego sumienia wypływa z prawa naturalnego, które poprzedza kompetencje państwa.

Kard. Grocholewski dodał, że wychowanie dzieci jest prawem, które z jednej strony powinno być strzeżone wolnością, z drugiej zaś wspierane i uzupełniane przez całą społeczność zgodnie z zasadą pomocniczości.

Podsumowując kardynał Grocholewski podkreślił, że obecność nauczania religii w szkołach publicznych stanowi nie tylko prawo, ale także wymóg koncepcji antropologicznej opartej na transcendentnym wymiarze istoty ludzkiej. Bez tego przedmiotu uczniowie zostaliby pozbawieni istotnego elementu dla swoje formacji i osobistego rozwoju.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.