Co trzecia eutanazja niedobrowolna, organy - do przeszczepów

Belgia jest obecnie „liderem” w dziedzinie pobierania organów do przeszczepu od pacjentów poddanych eutanazji. Jedna trzecia przypadków eutanazji w tym kraju nie jest dobrowolna.

Dwaj naukowcy z Oxfordu: Julian Savulescu i Dominic Wilkinson przekonują, że „eutanazyjne  dawstwo narządów” mogłoby służyć „racjonalizacji” obecnej polityki dotyczącej eutanazji. „Dlaczego chirurdzy muszą czekać do śmierci chorego w wyniku wycofania zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych albo zaprzestania przedłużającej się terapii leczniczej? Alternatywą byłoby znieczulenie pacjenta i usunięcie narządów, w tym serca i płuc. Śmierć mózgu nastąpi w wyniku usunięcia serca. (…) Organy będą bardziej przydatne… więcej narządów będzie dostępnych (na przykład serce i płuca) – napisali w czasopiśmie „Bioethics”.

Prof. Savulescu opowiada się także za dzieciobójstwem w przypadku narodzenia się niepełnosprawnych niemowląt.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EUTANAZJA

 • mikenn
  22.03.2013 20:40
  Czemu rozwinięcie artykułu nie nawiązuje do tytułu i nagłówka? Na dodatek nie ma informacji, na jakiej podstawie stwierdzono proporcje zawarte w tytule. Taki wpis jest wybrakowany i bezużyteczny - nie można się na niego w żaden sposób powołać. Pozdrawiam
 • Andrzej
  22.03.2013 22:47
  Niedobrowolna eutanazja ma już swoją nazwę: morderstwo. A morderstwo nie jest legalne ani w Belgii, ani w Polsce, ani nikt nie ma zamiaru go legalizować.
  Poza tym teza z tytułu artykułu ani nie jest poparta przypisami do źródeł, ani nawet rozwinięta w jego treści.
  Prawo dot. eutanazji wygląda w Belgii tak: "Pacjent zobowiązany jest kilkakrotnie zwrócić się do lekarza z prośbą o pomoc w uśmierceniu, jego choroba powinna być nieuleczalna, a cierpienia trudne do zniesienia i niemożliwe do wyeliminowania przez współczesną medycynę.
  Tylko wtedy, gdy wszystkie te warunki są spełnione, lekarz ma prawo do przeprowadzenia zabiegu eutanazji i nie jest karany przez sąd."
  A zatem prawo nie dopuszcza "niedobrowolnej eutanazji", więc nawet jeśli ona występuje (na co dowodów w artykule nie ma), to jest równie nielegalna co każde inne zabójstwo. Artykuł jest zwyczajną manipulacją.
 • Stanisław_Miłosz
  22.03.2013 23:42
  "Tu idzie o życie moi drodzy. Jeśli nie postawimy temu tamy skończy się dobrą śmiercią w komorze gazowej dla tych, co już nie są przydatni bo mają 70 lat i trzeba ich leczyć? Nie do wiary?"


  http://wpolityce.pl/artykuly/44659-oni-nas-chca-wszystkich-pozabijac-jesli-nie-postawimy-temu-tamy-skonczy-sie-dobra-smiercia-w-komorze-gazowej


  Myli się Szczur Biurowy (bloger), jednak jest postęp. Teraz gazowanie jest nie praktisch i metody są bardziej humanitarne.

 • Gość
  31.05.2016 20:56
  Ilu zaginionych zostało zamordowanych w Belgii na drodze eutanazji? Dlaczego UE zajmuje się patologiczną PO w Polsce, a w Belgii są mordowane osoby pod przeszczepy? Były pobrane narządy to na pewno powinny być zkatalogowane osoby. Może ujawnijcie listę tych osób. Porównamy z listą zaginionych. Nie tylko weźcie pod lupę Belgię ale wszystkie państwa zajmujące się eutanazją. Przypomina mi to Oświęcim. Tam rozbierano ciała po śmierci. Postanowiono "zrobić z nich użytek " . Medycyna poszła dalej. Rozbierają zdrowego człowieka .Przypomina mi to scenę z Noego kiedy Noe obserwuje co dzieje się w wiosce koczowniczej w lesie. Gdy porywane są dzieci , dorośli ludzie - do jedzenia. ... Transplantologia stała się komsumpcją nie ratowaniem życia
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.