Francja: Homozwiązki (prawie) przeszły w Senacie

Francuski Senat przyjął pierwszy artykuł ustawy o "małżeństwie homoseksualnym", który zezwala na zawarcie związku przez dwie osoby tej samej płci. Za projektem głosowało 179 senatorów, przeciw – 157.

Tekst artykułu uchwalono bez zmian w stosunku do pierwszego czytania w Zgromadzeniu Narodowym - izbie niższej tamtejszego parlamentu, tym samym staje się on ostateczny, chyba że Senat odrzuci cały projekt ustawy. Nie będzie więc również drugiego czytania w Zgromadzeniu ani w Parytetowej Komisji Mieszanej.

Przeciw projektowi głosowali przede wszystkim deputowani z prawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) oraz z Unii Demokratów i Niezależnych-Unii Centrystów ( UDEI-UC), ale wyłamało się z tego grona kilka osób. Pięcioro członków UMP głosowało za projektem, troje wstrzymało się od głosowania a jeden senator nie wziął udziału w obradach. Podobnie było u centrystów, wśród których zabrakło jednomyślności. Projekt poparli natomiast w całości deputowani lewicowi: socjaliści, komuniści, ekologiści i inni.

Głosowanie odbyło się po 10-godzinnej ostrej dyskusji w której prawica atakowała proponowany tekst. "Mimo prawicowych usiłowań zablokowania projektu, Senat przyjął artykuł 1, który zezwala parom tej samej płci na pobranie się" – stwierdził w komunikacie prasowym po głosowaniu przewodniczący grupy socjalistycznej w Senacie François Rebsamen. Jego zdaniem, oznacza to kres dyskryminacji tej grupy ludzi i jest "zwycięstwem w walce z homofobią, o tolerancję i demokrację".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.