Położne nie muszą uczestniczyć w aborcji

Szkocki sąd apelacyjny w Glasgow wydał wyrok, wedle którego położne mają prawo odmówić udziału w wykonywaniu aborcji, choćby tylko poprzez nadzorowanie personelu, który bierze w tym udział.

Orzeczenie zostało wydane w sprawie Connie Wood i Mary Doogan – przełożonych położnych z ponad 20-letnim stażem. Brytyjskie przepisy aborcyjne pozwalają położnym na odmowę asystowania przy zabijaniu nienarodzonych. Przedmiotem sporu było jednak to, czy położne przełożone muszą nadzorować pracę podwładnych, biorących udział w wykonywaniu aborcji, np. poprzez wyznaczanie ich do tej pracy.

Sad przyznał rację Wood i Doogan. Wydały one potem oświadczenie, w którym wyraziły radość z wyroku i podkreśliły, że zawsze pracowały z przekonaniem, że mają pod opieką dwoje pacjentów: matke i jej dziecko.

Brytyjscy obrońcy życia (SPUC) nazwali wyrok sądu w Glasgow “wspaniałym zwycięstwem”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.