USA: Przegłosowali zakaz aborcji po 20. tygodniu

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła projekt ustawy, zakazującej aborcji od 20. tygodnia ciąży.

Projekt został zaakceptowany przy 228 głosach za i 196 przeciw. Za głosowali głównie republikanie (z 6 wyjątkami), a przeciw - demokraci (z 7 wyjątkami).

Na uchwalenie projektu wpłynęła prawdopodobnie głośna sprawa abortera z „domu horrorów” w Filadelfii dr. Kermita Gosnella, który zabijał dzieci, przecinając im kręgosłupy nożyczkami chirurgicznymi. Drastycznych szczegółów jego wieloletniej działalności było zresztą znacznie więcej.

Ustawa nosi oficjalnie nazwę: „O ochronie dzieci nienarodzonych zdolnych do odczuwania bólu”. Stąd zainteresowanie kongresmenów zdolnością nienarodzonych ludzi do odczuwania bólu.

Dr. Kanwaljeet S. Anand z Uniwersytetu Tennessee, stwierdził w zamówionej przez rząd ekspertyzie, że dzieci nienarodzone są w stanie odczuwać ból w 20. tygodniu ciąży, jeśli nie wcześniej. Dr Maureen Condic, profesor neurobiologii z Uniwersytetu Utah zeznała, że dzieci nienarodzone są zdolne do odczuwania bólu nawet w 8-10 tygodniu ciąży, czyli wtedy, gdy wykonywana jest większość aborcji w USA. Podobnie stwierdził badacz tego problemu dr Steven Zielinski, według którego nienarodzone dziecko może odczuwać ból w połowie 9. tygodnia ciąży, a być może także wcześniej. Dodał on, że w pewnym warunkach dziecko przed urodzeniem jest w stanie płakać.

Niestety, szanse nowe prawa na wejście w życie są niewielkie. Projekt przyjęty przez Izbę Reprezentantów musiałby jeszcze przejść przez Senat, a ten zdominowany jest obecnie przez demokratów. Gdyby to się udało, zgłoszenie weta zapowiedział prezydent Barack Obama.

Od 1973 r. na mocy wyroku Sądu Najwyższego aborcja uważana jest w USA za prawo konstytucyjne. W związku z tym do końca 2011 r. w USA legalnie zabitych zostało przed narodzeniem około 55,7 miliona dzieci.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.