13-latek wybierze dla siebie płeć?

We wtorek na posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu o uzgodnieniu płci. Wprowadza on dwie ważne zmiany do polskiego prawa.

Pierwsza zmiana dotyczy osób transseksualnych. "Będą mogły uzgodnić płeć po ukończeniu nawet 16. roku życia" - tłumaczy „Rz" Anna Grodzka - autorka projektu.

Jeżeli ustawa wejdzie w życie, chłopak mający 16 lat, będzie mógł domagać się w sądzie orzeczenia, że jest dziewczyną. Projekt zakłada, że do otrzymania takiego orzeczenia, potrzebna będzie opinia dwóch lekarzy lub lekarza i psychologa. W orzeczeniu lekarzy będzie musiało znaleźć się stwierdzenie, że taka osoba ma "utrwalone występowanie tożsamości płciowej odmiennej od płci metrykalnej". Młodsze osoby będą musiały okazać zgodę rodziców lub opiekunów. Poseł Ruchu Palikota chce, żeby sąd orzekał o zmianie płci nie wymagając, aby wnioskodawca był wcześniej poddany interwencji medycznej, zwłaszcza terapii hormonalnej lub zabiegom chirurgicznym, zmierzającym do korekty zewnętrznych lub wewnętrznych cech płciowych, a także wprowadzenia zmian w budowie i funkcjach organizmu związanych z płcią. Oznacza to, że mężczyzna mógłby "stać się" kobietą, pozostając fizycznie mężczyzną.

Druga zmiana związana jest z osobami interseksualnych. Obecnie u dzieci rodzących się z cechami płciowymi kobiet i mężczyzn, płeć ustala się w  bardzo wczesnym wieku na podstawie zewnętrznego wyglądu, badań genetycznych i uzgodnień z rodzicami. Anna Grodzka chce, aby wprowadzono zakaz ingerencji medycznej do 13. roku życia takich osób. W tym wieku dzieci miałyby same zadecydować o swojej płci.

Proponowane przez Ruch Palikota zmiany spotkały się z krytyką Krajowej Rady Prokuratury, rzecznika praw ubezpieczonych czy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Do wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu przygotowują się PiS, PSL i Solidarna Polska. Za przyjęciem projektu, poza RP, jest SLD. PO nie sprecyzowało swojego stanowiska.

«« | « | 1 | » | »»
 • MONIKA
  24.07.2013 09:38
  W GŁOWIE SIĘ TEJ/TEMU GRODZKIEMU POPRZEWRACAŁO!!! NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ!!!
 • kochana
  25.07.2013 10:22
  W wypadku osób rodzących się o nie określonej płci ja też bym mogła się zgodzić by poczekać i interwencją chirurgiczną.Znam taką osobę po interwencji chirurgicznej jest dziewczynką jednak jej zachowania są raczej chłopięce.
  Zaznaczam że nie jestem ekspertem jednak,wiem że akurat te osoby są w wyjątkowej sytuacji.
 • Lucjan
  25.07.2013 23:15
  Że takich czasów doczekałem.
  A jak się okazuje, jest to zamach na ludzkość, ojcostwo planowany od wielu lat. Jesteście inteligentni proszę obejrzyjcie ten film: http://www.youtube.com/watch?v=oROS0Styy9M
  oraz wpiszcie sobie w googlach - "Disney a satanizm".
  Na szczęście jest Pan Bóg - przetrzymaliśmy komunizm, to przetrzymamy filozofię gender zbudowaną na tych samych podstawach - Kancie i "Nitszym".
  W żadnym razie nie wolno nam się z tym godzić!!
 • staryrep
  27.07.2013 11:10
  Demokracja ma to do siebie, że każdy ma prawo być idiotą. powstaje jednak pytanie czy należy się tym publicznie chwalić. jeśli się takich idiotów wybiera to potem są takie problemy zastępcze. Ostatnio jeden pan zauważył,że jest chyba lesbijką bo mu się podobają ŁADNE KOBIETY. Tylko tak dalej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.