Polacy chcą sami się ubezpieczać?

Kolejki do lekarzy i ogólnie niska jakość oferty NFZ sprawiają, że szybko przybywa chętnych na polisy zdrowotne - pisze "Rzeczpospolita".

W I kwartale br. sprzedano 32 proc. więcej takich ubezpieczeń niż w analogicznym okresie 2014 r. Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, na koniec marca ponad 1,2 mln Polaków posiadało prywatne ubezpieczenia zdrowotne, w tym indywidualne polisy prawie 200 tys., a grupowe - ponad 1 mln.

Jedną z przyczyn zwiększającego się zainteresowania jest długi czas oczekiwania w kolejce do specjalisty. Z badań Watch Health Care wynika, że średni czas oczekiwania na tzw. gwarantowane usługi medyczne wydłużył się w 2015 r. o kolejny tydzień i wynosi już średnio 11,5 tygodnia.

Eksperci i przedstawiciele branży są przekonani, że w najbliższych latach rynek ubezpieczeń zdrowotnych będzie się dynamicznie rozwijał. Tłumaczą to rosnącą zamożnością społeczeństwa. Rosną bowiem średnie miesięczne wynagrodzenia, konsumpcja prywatna i wydatki ponoszone przez pacjentów z własnej kieszeni.

«« | « | 1 | » | »»
 • Amaura
  20.08.2015 11:39
  Nie tyle chcą, co są do tego zmuszani przez właśnie długie kolejki do lekarzy, zwłaszcza specjalistów... jak się w sierpniu dzwoni do okulisty i dostaje termin na styczeń, to chyba nic dziwnego, że się wybiera prywatnie!
 • Myślący
  20.08.2015 13:46
  Tym sposobem osoby które mają dodatkowe ubezpieczenie dostaną się do specjalisty szybciej, a wszyscy pozostali będą musieli czekać jeszcze dłużej niż dotychczas -> w końcu pula specjalistów jest ta sama, więc lekarze pójdą tam gdzie lepiej płacą i są lepsze perspektywy, więc nie będzie komu pracować na etatach z NFZ-u.
 • nika
  23.08.2015 12:06
  Gdyby tak jeszcze równocześnie można przestać płacić na NFZ... Jak dla mnie to zmarnowane pieniądze. I tak zawsze w końcu trzeba do specjalisty prywatnie. Czyli dodatkowo płacić.
  Ale tu się znowu kłania solidarność społeczna. No bo ja sobie poradzę, ale już sąsiadka-emerytka - na pewno nie... Więc jak z tymi składkami?
 • Rejwenos
  01.09.2015 01:43
  Absolutnie się nie dziwię, chociaż ja i tak mam profamilię z uwagi na ochronę rodziny.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja