Jak korzystać z bankowości elektronicznej i mobilnej, radzi Tomasz Koźliński z Departamentu Systemu Płatniczego NBP w rozmowie z Wiesławą Dąbrowską-Macurą.
Wiesława Dąbrowska-Macura: Jak wybrać najodpowiedniejsze dla siebie konto internetowe? Na co zwracać uwagę przy wyborze?
Tomasz Koźliński: W większości banków korzystanie z bankowości internetowej i przelewów jest bezpłatne, dlatego wybieramy bank, który stosuje zaawansowane zabezpieczenia, np. tzw. hasło maskowane do logowania i kody jednorazowe z tokena, karty zdrapki lub SMS. Możemy też otworzyć rachunki bankowe z dostępem przez internet w dwóch bankach i po paru miesiącach wybrać ten, który według nas jest łatwiejszy w obsłudze lub umożliwia nam wykonanie więcej różnych operacji.
Konto w komórce, płatności smartfonem – jak to działa, jak uruchomić?
Bankowość mobilna z każdym rokiem staje się w Polsce coraz popularniejsza. Wszystkie duże banki detaliczne oferują dostęp do rachunków bankowych przez zainstalowanie aplikacji mobilnej. Drugim sposobem jest korzystanie z bankowości internetowej w wersji lekkiej, czyli do bankowości internetowej wchodzimy przez przeglądarkę internetową zainstalowaną na smartfonie lub tablecie. Odpowiednią aplikację mobilną banku ściągamy wyłącznie ze sprawdzonych sklepów z oprogramowaniem producentów systemów operacyjnych na smartfony, czyli z Google Play, App Store lub Windows Phone Store. Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji bankowości mobilnej, w zależności od banku, wprowadzamy login i hasło do bankowości internetowej i definiujemy nowe hasło wyłącznie do bankowości mobilnej. Inny sposób aktywacji polega na zalogowaniu się do bankowości internetowej i zdefiniowaniu nowego hasła do bankowości mobilnej. Dodatkowo będziemy musieli też wpisać jednorazowy kod wygenerowany w bankowości internetowej lub zeskanować ten kod w postaci znaku QR. Wiele banków wymaga ponadto potwierdzenia w bankowości internetowej przez wpisanie jednorazowego kodu SMS przesłanego na telefon. Od tego momentu możemy korzystać z bankowości mobilnej. Do aplikacji bankowej za każdym razem logujemy się, w zależności od banku, podając login i hasło do bankowości internetowej lub login i nowe hasło pasujące wyłącznie do bankowości mobilnej. W aplikacjach bankowych na smartfony mamy obecnie wszystkie podstawowe informacje i operacje. Możemy sprawdzić saldo, historię transakcji, założyć lub zerwać lokatę terminową, wykonać przelew zdefiniowany wcześniej lub jednorazowy, sprawdzić transakcje wykonane kartami płatniczymi. Możemy również wyszukać najbliższy oddział lub bankomat.
A płatności mobilne?
W telefonie możemy również uruchomić system płatności mobilnych BLIK, którym możemy płacić w ponad 100 tys. terminali w sklepach, w kilkudziesięciu tysiącach sklepach internetowych i wypłacać gotówkę z bankomatów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |