Raport: 500+ ograniczy skrajne ubóstwo wśród dzieci o... 94 proc.?

Na dodatku korzystają też dorośli - wśród ogółu społeczeństwa liczba Polaków żyjących w skrajnej biedzie spadła o połowę - podkreśla niezależny ekspert.

Według raportu przygotowanego przez prof. Ryszarda Szarfenberga z polskiego oddziału Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu, (praca nosi tytuł "Przewidywane skutki społeczne 500+: ubóstwo i rynek pracy") rządowy program ma szansę zlikwidować skrajne ubóstwo wśród dzieci i znacząco poprawić sytuację materialna uboższej części społeczeństwa.

Oto garść danych z raportu:

 • Skrajne ubóstwo dzieci: Przed wprowadzeniem programu "Rodzina 500+" aż 11,9 proc. polskich dzieci znajdowało się w sytuacji skrajnego ubóstwa. Po wprowadzeniu programu w tej grupie pozostaje jedynie 0,7 proc. polskich dzieci. To spadek o 11,2 pkt. proc. i zmniejszenie grupy dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie aż o 94 proc. (11,2 to 94 proc. z 11,9).
 • Ubóstwo skrajne ogółem: Przed wprowadzeniem programu dotyczyło ono 7,5 proc. Polaków. Po wprowadzeniu 500+ odsetek skrajnie ubogich Polaków zmalał do 3,9 proc. ogółu społeczeństwa. To spadek o 3,6 pkt. proc. i o 48 proc.
 • Ubóstwo relatywne ogółem wg Banku Światowego: Przed programem 500+ to 18,7 proc. społeczeństwa, zas po - 13,9 proc. To spadek o 4,8 pkt. proc. (o 26 proc.).
 • Ubóstwo relatywne dzieci wg Banku Światowego: Przed wprowadzeniem dodatku wynosiło 28,1 proc., zaś po jego wprowadzeniu spadło do 10,2 proc. czyli ponad dwukrotnie. To spadek o 17,9 pkt. proc., w tym wypadku o 64 proc.
 • Zmniejszenie nierówności społecznych: współczynnik pomiaru nierówności społecznych spadł znacząco - z poziomu 0,364 do 0,318.

Powyższe dane pokazują, że wbrew tezom przeciwników programu 500+, na państwowym dodatku prorodzinnym skorzystać mogą przede wszystkim nie najbogatsi, ale najbardziej potrzebujący i dla znacznej ich liczby jest to skocznia pozwalająca wydostać się z ubóstwa. Statystyki pokazują, że program 500+ prawie zlikwidował skrajne ubóstwo wśród dzieci i o połowę zmniejszył je wśród ogółu społeczeństwa. Problem w tym, że to wnioski statystyczne, oparte na metodzie modeli mikrosymulacyjnych zawierających dane z systemu podatkowego i budżetów gospodarstw domowych. Wyliczenia nie uwzględniają natomiast wpływu 500+ na zachowania beneficjentów programu, np. możliwości porzucenia przez nich pracy czy sposobów wydatkowania pieniędzy (mogą być wydane na artykuły dla dzieci, inwestycje domowe itp., ale również na alkohol).

«« | « | 1 | » | »»
 • Kamil
  14.12.2016 08:14
  Dot wczesniejszego komentarza. Panie gosc ludzie ktorzy nie mieli pieniedzy na jedzenie nie beda go marnowac. Tylko my ktorzy nie doznalismy biedy nie doceniamy tego i czaesto niepotrzebnie marnujeny badz wyrzucamy. Jest wiele "solidnych" rodzin ktorym w zyciu nie wyszlo, glodujacych, cierpiacych a ty piszesz ze bedzie wiecej smieci?! Wez sie w garsc! Jesli tak to cie boli to otworz sobie firme zajmujaca sie recyklinguem!
 • gada
  15.12.2016 10:42
  Wychowałam piatkę bez karty rodziny wielodzietnej (mialam kartki na zeszyty, mleko w proszku i pieluchy) zniżek na przejazdy, stypendiów, odpisów podatkowych, programu +500. Mam zato groszowe świadczenie z ZUS, a moje dzieci moga odpisać od podatku darowizne na zdychające konie, a nie moga pomocy świadczonej własnym rodzicom w niedostatku. Do przemyslenia twórcom polityki "rodzinnej" !
 • Gość
  16.12.2016 17:09
  Drodzy Państwo, to nie jest raport. To jest prognoza.
 • plumplum
  28.09.2017 02:57
  Czlowieku, to nie jest prognoza - to jest matematyka. Zalozmy ze twoja rodzina ma 1500 zlotych przychodu miesiecznie. Jezeli powiedzmy od stycznia 2018 dostaniesz 500 zlotych/mc to juz teraz wiadomo ze twoj przychod wynosie 2000 zlotych czyli 500/1500 = 33 procent wiecej. Jezeli przykladowo prog ubostwa jest = 1833 zlotych to wiadomo ze od stycznia 2018 twoja rodzina bedzie ponad progiem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.