Empik nie usunie ze swych półek książki nt. autoterapii homoseksulizmu

Mimo nacisków, Empik nie usunie ze swych półek książki holenderskiego psychologa prof. Gerard van Aardweg pt. "Walka o normalność. Przewodnik do autoterapii homoseksualizmu".

Włączenie tej pozycji do oferty popularnej księgarni spotkało się z oskarżeniami o szerzenie homofobii. Firma nie zdecydowała się na jej wycofanie. Dodała jednak do jej opisu dystansujący się komentarz.

Pierwotnie książka była dostępna na stronie internetowej Empiku z następującym opisem:

- Holenderski psycholog, profesor Gerard van den Aardweg, od połowy lat sześćdziesiątych XX wieku prowadzi praktykę terapii osób o skłonnościach homoseksualnych. Przez ten czas zdołał pomóc setkom homoseksualistów, którzy dzięki niemu osiągnęli stałą dyspozycję do zawarcia trwałego związku heteroseksualnego. Jego terapeutyczne metody cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie, o czym świadczą liczne książki van den Aardwega, tłumaczone na języki obce (po polsku ukazała się w 1999 roku praca pt. Homoseksualizm i nadzieja).

Później Empik dodał do tego opisu - powyżej niego - następująca notę:

- Treść niniejszej publikacji opisuje terapię konwersyjną, która w opinii takich organizacji jak WHO i ONZ została uznana za szkodliwą dla zdrowia i niezgodną z aktualnym stanem wiedzy medycznej. W 2016 roku Polskie Towarzystwo Seksuologiczne wydało stanowisko, w którym czytamy: "Propagowanie terapii polegających na korekcie, konwersji czy reparacji orientacji homo- czy biseksualnej w kierunku wyłącznie heteroseksualnej jest niezgodne ze współczesną wiedzą na temat seksualności człowieka i może zaowocować poważnymi niekorzystnymi skutkami psychologicznymi dla osób poddawanych tego typu oddziaływaniom.

Oto jak Empik wyjaśnił swe postępowanie na Facebooku:

"Szanowni Klienci,
słuchamy debaty publicznej i dochodzących do nas głosów w sprawie roli dystrybutora książek jaką pełnimy. Doceniamy fakt, że uważacie nas Państwo za ważne ogniwo w dostępie do wiedzy i twórczości. Debata nad książką „Walka o normalność. Przewodnik do autoterapii homoseksualizmu” ponownie uświadomiła nam, że spoczywa na nas społeczna odpowiedzialność i to powoduje, że w określonych sytuacjach podejmujemy działania niestandardowe. Przyjmując istotne argumenty pojawiające się w debacie a dotyczące wskazanej pozycji w naszej ofercie, zdecydowaliśmy się opatrzyć ją w opisie na stronie produktu dodatkowym komentarzem. Przedstawia on aktualne stanowisko organizacji międzynarodowych i polskich, które wypowiedziały się na temat terapii konwersyjnej. (...)

Wierzymy, że dostęp do jak najszerszego wyboru książek jest dla nas i naszych klientów istotną wartością i dlatego nie chcielibyśmy pełnić roli cenzora i selekcjonować które książki sprzedawać a które nie. Pozostaniemy nadal w pełni pluralistyczną i demokratyczną „przestrzenią”, w której obok siebie funkcjonują książki prezentujące rozmaite poglądy, postawy, opinie, światopoglądy i teorie. Naszą rolą nie jest dokonywanie selekcji tytułów i określanie, które z nich mogą znaleźć się w obiegu, a które nie. Ufamy, że każdy z autorów i wydawców – jako podmioty całkowicie odpowiedzialne za treść danej publikacji - dochowują wszelkiej staranności, rzetelności i wprowadzają do sprzedaży tytuły, które są merytorycznie dopracowane, a co ważne – zgodne w treści z literą prawa. Jednocześnie pozostajemy otwarci na ważne dyskusje."

«« | « | 1 | » | »»
 • wujek_Olek
  28.04.2018 01:40
  Bardzo dobrze, heterofobii nie należy wspierać.
 • hffhg
  28.04.2018 11:17
  Skro ten holender tak wielu osobom pomógł to książka jest potrzebna bo może i w Polsce komuś uda się z tego wyjść.
 • Helenka
  28.04.2018 15:47
  A tzw. metoda ustawien systemowych w psychoterapii nie podstaw naukowych, moze byc szkodliwa, najlepszym wypadku pacjentowi nie pomaga, a jednak nie podlega cenzurze, I nikt nie domaga sie "opisow".
 • SZYMON
  29.04.2018 05:33
  WHO i ONZ uznało METODĄ GŁOSOWANIA, że homoseksualizm nie jest chorobą/dewiacją. Nie mieli do tego żadnych podstaw NAUKOWYCH ani MEDYCZNYCH! I od tego trzeba byłoby zacząć, ale w świecie opanowanym neomarksizmem tego typu fakty się ukrywa i robi ludziom wodę z mózgu
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.