Rodzą w domach

W ub. roku w całej Polsce położne odebrały w domach 129 porodów - na blisko pół miliona wszystkich.

Tak wynika z danych Stowarzyszenia Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych "Dobrze urodzeni", do których dotarła "Rzeczpospolita". Rok wcześniej było takich porodów - 103.

Położne, które zajmują się porodami domowymi, uważają że w porównaniu z innymi krajami Polska pod tym względem pozostaje daleko w tyle. Dlaczego?

Jednym z powodów jest brak refundacji z NFZ. W Holandii 30 proc. kobiet rodzi w domu, w Niemczech 10 proc., w Wielkiej Brytanii to niecałe 3 proc., ale mimo to i tam poród jest finansowany przez państwowa służbę zdrowia. Polskie mamy musza płacić za taki poród nawet 2,5 tys. zł z własnej kieszeni. A potem dodatkowo za leki i szczepionki dla malucha.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.