Aborcja: Posłanki apelują do prezes TK

Posłanki Anna Maria Siarkowska (Partia Republikańska) i Anna Sobecka (PiS) zaapelowały do Trybunału Konstytucyjnego o jak najszybsze rozpatrzenie skargi konstytucyjnej, dotyczącej dopuszczalności aborcji w przypadku przesłanki eugenicznej. Wystosowały w tej sprawie list otwarty do prezes Trybunału Julii Przyłębskiej.

Przypomniały w nim, że 27 października 2017 roku grupa 107 posłów z różnych środowisk politycznych złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisu dozwalającego na aborcje eugeniczną. - Od złożenia przez posłów wniosku mija właśnie dziewięć miesięcy, a od zajęcia stanowiska przez Prokuratora Generalnego upłynęły niemal dwa miesiące, tymczasem nie słychać o dalszych działaniach w sprawie wniosku. Uważamy taką sytuację za niepokojącą, zważywszy na charakter sprawy i jej okoliczności. Kwestia zabijania nienarodzonych dzieci budzi szczególne zainteresowanie opinii publicznej, czego najlepszym odzwierciedleniem są kolejne obywatelskie wnioski ustawodawcze, organizowane w całej Polsce marsze za życiem, oraz pikiety antyaborcyjne - zauważyły autorki listu.

- 7 listopada 2017 roku w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej powiedziała Pani, że wyrok w sprawie przesłanki eugenicznej jest „na pewno kwestią miesięcy”, że „na pewno nie będzie nieuzasadnionych opóźnień” i apelowała Pani do opinii publicznej, aby „spokojnie oczekiwać na rozstrzygnięcia”. Wiemy, że Trybunał nie ma obowiązku rozpatrzenia sprawy w określonym terminie, ale w 1997 roku orzeczenie zapadło w ciągu niespełna sześciu miesięcy, tymczasem teraz, gdy kluczowe kwestie są już dzięki tamtemu wyrokowi jednoznacznie rozstrzygnięte, mija dziewiąty miesiąc, a oprócz zmiany sędziego przewodniczącego i sędziego sprawozdawcy nic się w sprawie nie dzieje - niepokoją się posłanki.

- Pani Prezes! Sprawa aborcji nie jest jedną z wielu rozpatrywanych na co dzień przez Trybunał, nie dotyczy takich czy innych urzędów, procedur, czy obowiązków obywateli, ona dotyczy najbardziej podstawowego prawa do życia. Przeciętnie każdego dnia w Polsce na podstawie przepisu o przesłance eugenicznej zabijanych jest zgodnie z prawem troje dzieci, tak więc każdy dzień zwłoki Trybunału to trzy wyroki śmierci na najbardziej bezbronnych. Apelujemy do Pani Prezes o pilne rozpoczęcie procedowania w niniejszej sprawie i powstrzymanie tego przerażającego procederu zabijania niewinnych dzieci w świetle prawa - piszą posłanki Siarkowska i Sobecka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • 1julek
  27.07.2018 21:03
  Bogu dzięki, że są takie odważne posłanki. Ale pozostali "prawicowi" posłowie może też się upomną w tej sprawie?
 • tomaszl
  27.07.2018 21:06
  Przecież w kilka minut można było rozwiązać temat aborcji eugenicznej. Dwukrotnie takie rozwiązanie proponowali tez obywatele. I co? Jedno uwalono, drugie zamrożono.

  Cóż, niech ktoś inny niż posłowie sie tym zajmie, bo przecież posłowie mający większość w Sejmie i senatorowie w Senacie nie są od tego.
 • Katon
  27.07.2018 22:16
  Widać wyraźnie, że instytucje, które z założenia powinny być autonomiczne, po reformach PISu, podejmują decyzje tylko zgodne z linią partii. Czy teraz możecie zrozumieć, Drodzy Wyborcy PISu, że ludzie, którzy protestowali i protestują nie robią tego, gdyż ich od koryta odciągnięto, ale nie zgadzają się, by wszystkie ważne sprawy były wyłącznie sterowane z ulicy Nowogrodzkiej. Widać jak na dłoni, że tak się dzieje, a w tym przypadku uderza to w prawe skrzydło.
 • Tomaszszcz
  28.07.2018 12:19
  PIS MA KREW NA RĘKACH KAŻDEGO DNIA I ICH TO NIE OBCHODZI A JAK NADEJDZIE DZIEŃ ŚMIERCI TO JUŻ NA NAWRÓCENIE BĘDZIE ZA PÓŹNO! RZEZNICY ! MORDERCY NIEWINYCH DZIECI ! ONI NIE OBRONIA ŻYCIA I NIE WYPOWIEDZA GENDEROWEJ KONWENCJI TO CAŁY PIS CZYLI ZDRAJCY !
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.