Minister Zdrowia: Dobrowolność szczepień jest groźna

Dobrowolność szczepień jest groźna; stanowisko rządu do obywatelskiego projektu, który przewiduje takie rozwiązanie, jest negatywne - powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia był pytany przez dziennikarzy o stanowisko do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przewiduje on likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Obowiązek szczepień zostałby m.in. w razie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. Pierwsze czytanie projektu znajduje się w harmonogramie środowego posiedzenia Sejmu.

"Jeżeli wyszczepienie populacji spadnie poniżej określonego poziomu, będziemy mieli epidemie, a nasze rodziny, nasze dzieci będą umierały. Do tego nie możemy dopuścić" - powiedział minister. Stwierdził, że nie wie, czy rzeczowe argumenty są w stanie przekonać osoby sceptycznie nastawione do szczepień, bo "dyskusja jest na bardzo wysokim poziomie emocji".

"Dobrowolność szczepień jest groźna dla wszystkich Polaków. () Moje stanowisko, jako resortu i oczywiście rządu, do projektu jest negatywne" - powiedział szef MZ.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PRAWO, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gut
  03.10.2018 16:12
  Controversial Channel... ;)
 • JM
  04.10.2018 00:33
  Wiele komentarzy antyszczepionkowych pochodzi od trolli i od botów. Ciekawe, kto im płaci? Badania naukowe pokazują wyraźne korzyści ze szczepień. Najpierw mówiono, że nie Bóg, tylko nauka. Teraz ani Bóg ani nauka. Tylko co?
 • w-darek
  04.10.2018 08:36
  Ludziom należy się wolność w sprawach dotyczących własnego sposobu życia, ale wolność musi łączyć się z odpowiedzialnością. Jeżeli ktoś odmawia np. szczepień powinien liczyć się z konsekwencjami wystąpienia ewentualnej choroby i wtedy przejmuje koszty leczenia. To dotyczy wszystkich sfer życia - więcej odpowiedzialności za własne decyzje.
 • Mama.dziecka
  16.12.2018 23:37
  Pediatra to nie genetyk. Rodzice więcej wiedzą nt. występowania alergii i chorób w rodzinach ze str. matki i ojca. Ot, także i wstrząs anafaliktyczny po DTP u matki (a dość wspomnieć, że Merck po 20 latach przyznał obecność substancji konserwującej, której miało wówczas nie być w owych szczepionkach). O tym informuje się także lekarza prowadzącego ciążę, później jednak POZ robi grubą kreskę, bo statystyka wyszczepialności ważniejsza niż zdrowy rozwój dziecka i to pod pozorem jego zdrowia. Tylko dlaczego wobec przymusu nie ma funduszu odszkodowawczego? Leczenie powikłań poszczepiennych na własny koszt - taka nieadekwatność i niekonsekwencja w tej materii.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.