Ewa Dałkowska: W 40-lecie ślubu cywilnego wzięliśmy z mężem ślub kościelny

Ceniona aktorka Ewa Dałkowska opowiedziała serwisowi tygodnik.tvp.pl o swojej wierze.

- Wychowałam się w domu katolickim, byłam ochrzczona, nawet bierzmowana, ale przez 40 lat nie praktykowałam. Zwątpiłam. Znajomy duchowny opowiedział mi, że jego przyjaciel zwierzył mu się z braku wiary. „Nie martw się, to przechodzi po pierwszym zawale” – pocieszył go ksiądz. U mnie obyło się bez zawału. Pomógł mi w tym przyjaciel, ksiądz Mariusz Cywka. Dwa lata temu, w 40-lecie ślubu cywilnego, wzięliśmy z mężem ślub kościelny. W pierwszą rocznicę tego ślubu razem z księdzem pofrunęliśmy balonem. Ja się ciągle uczę wiary, to wcale nie jest proste, każda spowiedź jest dla mnie nauką, dowiaduję się, co mam zrobić, co przeczytać - powiedziała w wywiadzie.

Dałkowska opowiedziała też o swoich relacjach z kolegą z teatru Jackiem Poniedziałkiem (zdeklarowanym homoseksualistą): - Lubimy się, więc nie wojujemy. Kiedyś zrobili mi taki kawał, że w okładki tygodnika „Sieci” wpięli „Newsweeka”. Biorę tę gazetę i nie mogę uwierzyć, co oni tam wypisują - śmiała się aktorka.

Sporo miejsca w rozmowie zajmuje także kwestia (nie)obecności treści religijnych we współczesnym teatrze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • art
  13.05.2019 14:12
  Test na Panią Redaktor Jot-ka(zamieszczam tu poza głównym ściekiem - bo tam porządny człowiek się nie dopcha):
  „W przeciwieństwie do Szymona Hołowni obejrzałem cały film Sekielskiego i, co może wydawać się dziwne, nie zebrało mi się na wymioty. W trakcie seansu opracowałem zarys strategii, jakiej powinien trzymać się Kościół, żeby wyjść w miarę mało poobijany z takich awantur. Oczywiście nikt tego co tu napisze, nie potraktuje serio, albowiem nikt nie rozumie sprawy najważniejszej i podstawowej – konieczna jest polemika. Ona musi mieć, w związku ze stylem ataku, charakter walki w bagnie, ale musi być. To jest warunek podstawowy. Nie przeprosiny hierarchów, nie kolejne demaskacje i zapowiedzi surowego ukarania pedofilów, ale polemika. Ta zaś wymaga pewnych studiów oraz umiejętności posługiwania się językiem polskim i kojarzenia faktów oraz rozpoznawania znaczeń daleko wykraczających poza możliwości rzecznika episkopatu, a nawet samego prymasa. Zacznijmy od tego, że komunikaty Sekielskiego, które są – w mojej ocenie – elementem strategii wyborczej, składają się na całość podzieloną na dwie części - krytykę hierarchii i krytykę Jana Pawła II. Losy ludzi skrzywdzonych przez księży pedofilów są wyłącznie pretekstem do tego, by taki atak przeprowadzić przed wyborami, a przez to zaktywizować środowiska skrajnie lewicowe, niechętne Kościołowi, myślące emocjami i tymi emocjami żyjące. Tylko one bowiem mogą zwiększyć frekwencję wyborczą i zdecydować o zwycięstwie opozycji. Pokusa, by stanąć po stronie skrzywdzonych przeciwko krzywdzicielom należy do rzędu pokus podstawowych i w zasadzie jest nie do zwalczenia. Poza tym ma właściwości uzależniające, o czym wyraźnie jest mowa w filmie Sekielskiego. Figura zaś sprawiedliwego mściciela to jest jeden z najważniejszych narracyjnych chwytów propagandowych, z którymi nijak walczyć nie można. Cała bowiem kultura masowa opiera się na takim właśnie schemacie – demonstrujmy współczucie odbierając bogatym i dając biednym. Bogatym odbiera się – w zależności kim są – pieniądze, albo poczucie bezpieczeństwa, a biednym daje się emocje.”
  < szukaj: Szkoła Nawigatorów>
  Bo za co tu zbanować kogoś tak samo ważnego (czyli mie (hi,hi, hi) tu mam na myśli) jak Pani Redaktor Jot-ka ? Ale , oczywista, nożyczki u Pani Redaktor Jot-ka)No, tak – nie jesteśmy równi….
 • gut
  13.05.2019 14:56
  Pani Ewa to Osoba Z Klasą! ;) Podobnymi zwierzeniami podzieliła się kiedyś Pani Ewa Bem. :) /Najwspanialsze uczty przeznaczone są dla sytych./
  /Lidia Jasińska/ //Wszystko co piękne jest dzieckiem tęsknoty.//
  //Lidia Jasińska//
 • art
  13.05.2019 14:59
  Dziękuję.
  I przepraszam
  Ciężko jest znosić opluwanie u sprzedawców, fryzjerów , przekupniów dla kogoś kto zna wykłady Księdza Chrostowskiego… {dostępne , póki co (jeszcze czas skorzystać- a wiedżcie że nie będą tam zawsze!!!) na youtube}
  A dzisiaj tego opluwania wszędzie doświadczyłem…
  Pani Redaktor … w ramach przeprosin..wiersz (fragment)… bardzo dobry:
  „pierwsza zasada strategii
  trafna ocena wroga

  Pan Cogito
  jest w gorszym położeniu

  siedzi w niskim
  siodle doliny
  zasnutej gęsta mgła

  przez mgłę nie sposób dostrzec
  oczu pałajacych
  łakomych pazurów
  paszczy

  przez mgłę
  widać tylko
  migotanie nicosci

  potwór Pana Cogito
  pozbawiony jest wymiarów

  trudno go opisać
  wymyka się definicjom

  jest jak ogromna depresja
  rozciagnięta nad krajem

  nie da się przebić
  piórem
  argumentem
  włócznia

  gdyby nie duszny ciężar
  i smierć która zsyła
  można by sadzić
  że jest majakiem
  choroba wyobrazni

  ale on jest
  jest na pewno

  jak czad wypełnia szczelnie
  domy swiatynie bazary

  zatruwa studnie
  niszczy budowle umysłu
  pokrywa plesnia chleb

  dowodem istnienia potwora
  sa jego ofiary

  jest dowód nie wprost
  ale wystarczajacy

  2

  rozsadni mówia
  że można współżyć
  z potworem

  należy tylko unikać
  gwałtownych ruchów
  gwałtownej mowy

  w przypadku zagrożenia
  przyjać formę
  kamienia albo liscia

  słuchać madrej Natury
  która zaleca mimetyzm

  oddychać płytko
  udawać że nas nie ma

  Pan Cogito jednak
  nie lubi życia na niby

  chciałby walczyć
  z potworem
  na ubitej ziemi

  wychodzi tedy o swicie
  na senne przedmiescie
  przezornie zaopatrzony
  w długi ostry przedmiot

  nawołuje potwora
  po pustych ulicach

  obraża potwora
  prowokuje potwora

  jak zuchwały harcownik
  armii której nie ma

  woła -
  wyjdz podły tchórzu

  przez mgłę
  widać tylko
  ogromny pysk nicosci

  Pan Cogito chce stanać
  do nierównej walki

  powinno to nastapić
  możliwie szybko

  zanim nadejdzie
  powalenie bezwładem
  zwyczajna smierć bez glorii
  uduszenie bezkształtem”  Ps. Chamska strzała partyjska: Wczoraj też istniałem,,, do wieczora… potem wzmianka o 20 tysiącach Konfederacj… Czy dziś … dotrwam do jutra? Czy szefowie…
 • Lu
  13.05.2019 15:05
  Tylko się cieszyć. Budujące świadectwo.Pan Bóg się nie zniechęca, zawsze walczy o człowieka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.