Drugie małżeństwo tylko za zgodą pierwszej żony

Zgromadzenie Narodowe Gwinei przyjęło nowy kodeks cywilny, który zmienia prawo dotyczące małżeństwa. Od tej pory mężczyzna, który chciałby być poligamistą, musi uzyskać na to zgodę pierwszej żony.

Choć Gwinea jest krajem w większości muzułmańskim, a islam dopuszcza wielożeństwo, to - według kodeksu - małżeństwo obywateli tego państwa ma mieć charakter monogamiczny. Jednak przyszły mąż może przy okazji ślubu zadeklarować, że życzy sobie poligamii, ograniczonej do dwóch, trzech lub najwyżej czterech żon. By tak się jednak stało, wymagana jest wyraźna zgoda przyszłej pierwszej małżonki.

Tylko czterech spośród 111 deputowanych do parlamentu było przeciw nowemu kodeksowi, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Według BBC, wśród mieszkanek Gwinei przeważają głosy, że nowe prawo jest „wielkim postępem”, dzięki któremu kobiety „przestaną być marginalizowane”. Do tej pory bowiem ich zdanie w sprawie wielożeństwa mężczyzn się nie liczyło. Teraz jeśli kobieta nie nie zgodzi się na to, żeby jej mąż wziął sobie drugą żonę, nie będzie mógł on tego uczynić.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.