Lubuskie: Otwarto szkolny gabinet dentystyczny

W Szkole Podstawowej nr 2 w Witnicy dzięki rządowemu programowi uczniowie będą mogli bezpłatnie korzystać z usług dentystycznych. W poniedziałek został tam otwarty gabinet stomatologiczny. W wydarzeniu wzięła udział minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

- To w istotny sposób poprawia dostępność do usługi stomatologicznej, do profilaktyki (...) Każde dziecko ma takie same warunki, tu nieodpłatnie na bieżąco stomatolog będzie dostępny, można zrobić przeglądy, można szybko interweniować stomatologicznie - powiedziała Rafalska. - Spora część dzieci jest też dowożona. Nie każdy ma tak blisko do gabinetu, tak jak to bywa w miastach.

Minister zwróciła uwagę, że burmistrz Witnicy korzysta z wielu programów rządowych. - Akurat na ten cel: doposażenia, utworzenia gabinetu stomatologicznego przeznaczono 116 tys. zł, co pozwoliło zakupić naprawdę nowoczesny dobry sprzęt stomatologiczny, którym bezboleśnie, mam nadzieję, można leczyć dzieci. To są dzisiaj przyjazne warunki.

- Dla mnie jest to bardzo ważne, gdyż zachorowalność na choroby zębów, czyli na próchnicę występuje w 97 proc. w naszym kraju, dlatego najważniejsze jest, żeby na tym etapie szkolnictwa podstawowego wychwycić te pierwsze oznaki choroby - powiedział burmistrz Witnicy Dariusz Jaworski.

Na urządzenie ogólnodostępnego gabinetu stomatologicznego w szkole gmina pozyskała 116 tys. zł z ministerstwa zdrowia w ramach programu "Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w 2018 r." Dzięki tym pieniądzom powstał gabinet, z którego uczniowie będą mogli korzystać bezpłatnie w roku szkolnym. Nowoczesny fotel dentystyczny sprowadzono z Włoch za kwotę około 90 tys. zł.

Wkładem własnym samorządu był remont i dostosowanie pomieszczenia w szkole na potrzeby gabinetu. Wyposażenie kosztowało blisko 112 tys. zł, a 4,4 tys. zł gmina otrzymała na profilaktykę stomatologiczną. Dzięki temu zorganizowano pogadanki, prelekcje, spotkania ze stomatologiem, a także ankiety. - Do wtorku można składać oferty na prowadzenie usług stomatologicznych w szkole w Witnicy, a umowa zostanie podpisana do 10 czerwca - zapowiedział główny specjalista ds. promocji Urzędu Miasta i Gminy w Witnicy Artur Rosiak.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.