Naukowcy z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i Georgetown University w Waszyngtonie odkryli nowe mechanizmy pozatarczycowego działania hormonu TSH - czytamy w poniedziałkowym "Naszym Dzienniku".
Gazeta pisze, że wspólne badania prowadzono od marca do sierpnia 2019 r.
"Okazało się, w jednej z zastosowanych analiz, że hormon TSH (tzw. przysadkowy hormon stymulujący prace tarczycy) w sposób niezależny od innych hormonów i parametrów biochemicznych wpływał na ukrwienie i funkcję nerek, czego do tej pory nikt w literaturze nie opisał" - mówi, cytowany w "Naszym Dzienniku", ppłk dr hab. med. Marek Saracyn, kierownik zespołu badawczego.
Jak zaznacza naukowiec, dzięki temu odkryciu możliwa będzie skuteczniejsza pomoc w najcięższych przypadkach chorób endokrynologicznych. "Znając te mechanizmy będziemy mogli między innymi w lepszy i bardziej bezpieczny sposób modyfikować stosowane przez nas leczenie chorych na nowotwory tarczycy, indywidualizować terapię do potrzeb poszczególnych chorych, zwłaszcza u tych z pośledzona funkcją nerek. Będzie to wymagało też potwierdzenia w kolejnych badaniach" - podkreślił rozmówca dziennika.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Na wzrost nowych przypadków zachorowalności na nowotwory duży wpływ ma starzenie się społeczeństwa.