Rzecznik Praw Dziecka apeluje do "nieużywanego" sumienia posłów

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował w środę o uchwalenie ustawy zaostrzającej prawo antyaborcyjne, ponieważ - jak podkreślał - dziecko to istota ludzka od poczęcia do 18. roku życia. Proszę o to w imieniu wszystkich dzieci - powiedział RPD.

Sejm zajął się w środę obywatelskim projektem, który zmierza do zaostrzenia prawa antyaborcyjnego (chodzi o wykreślenie z ustawy przesłanki, zgodnie z którą ciążę można przerwać ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu).

Głos podczas środowej debaty zajął m.in. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Przypomniał jeden z przepisów ustawy o RPD, zgodnie z którym instytucja ta stoi na straży praw dziecka. "Możecie sobie wymyślać przeróżne prawa, nawet prawo do rekreacji w czasie pandemii, ale prawo do życia i ustalenia tego kiedy to życie się zaczyna jest już określone" - podkreślił Rzecznik.

Zarzucił Sejmowi, że od 2000 r., kiedy uchwalono ustawę o Rzeczniku Praw Dziecka, nie dano tej instytucji odpowiedniego narzędzia, by stała na straży praw najmłodszych. "Dajcie go dzisiaj. Krótka ustawa, w godzinę - myślę - można ją przeprocedować" - zaapelował Pawlak.

Prosił też, by nie kierować obywatelskiego projektu do sejmowej "zamrażarki" (chodzi o nieprzedłużanie dalszych prac nad nim - PAP). "Już raz był zamrożony. Coś wyjęte z zamrażarki potem jest nieświeże. Możecie zrobić to dzisiaj" - zachęcał posłów RPD.

Odwołał się też do sumienia parlamentarzystów. "Na pewno macie sumienie - i osoby wierzące i nie posiadające tego daru, wszyscy macie sumienie. Ba - nawet jestem przekonany, że macie to sumienie bardzo czyste, w większości nieużywane, ale jeżeli już je użyjecie, szczególnie w czasie świąt, oktawy Wielkiej Nocy, to spójrzcie na siebie - i dzisiaj wieczorem i jutro rano i zapytajcie co zrobiliście z tym przepisem. Dzieckiem jest istota ludzką od poczęcia aż do 18. roku życia" - powiedział Pawlak.

"Sumienie czasem może być użyte po to, żeby pokazało prawidłową drogę dla was i dla nas wszystkich. Proszę o to w imieniu dzieci, wszystkich dzieci" - zaapelował RPD.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg