- Katechizm, który mi dałeś jest pełen opowieści, prostych historii, które każdy mógłby sobie wymyślić, ale tego nie robimy - usłyszał od pierwszej osoby redaktor "Katechizmu wg bł. Edmunda Bojanowskiego".
Staraniem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej (służebniczek dębickich) ukazał się "Katechizm wg bł. Edmunda Bojanowskiego". Katechizm został napisany z myślą o rodzinach i pomocy rodzicom w rozmowie z dziećmi na tematy dotyczące wiary i życia religijnego. Mogą z niego korzystać również osoby odpowiedzialne za katechezę oraz zaangażowane w duszpasterstwo parafialne.
Wszystkie teksty zebrał ks. prof. Andrzej Kiciński. Po co? - Idea katechizmu zrodziła się głównie z czterech powodów. Pierwszym z nich był i jest nadal bezpośredni kontekst przekazu wiary. Wielu rodziców, z którymi pracuję, prosiło mnie o pomoc w znalezieniu budujących opowiadań, które mogliby czytać swoim dzieciom przed snem. Łatwo można się domyślić, że dostrzegają oni zagrożenia włączania niesprawdzonych opowiadań z komputera czy TV. Drugim powodem były stałe kontakty ze Zgromadzeniem Sióstr Służebniczek BDNP, które pozwoliło mi dostrzec, że siostry mają znakomite osiągnięcia w opracowaniu wymiaru pedagogicznego myśli i działalności bł. Edmunda - mówi ks. prof. Kiciński.
Ksiądz Kiciński dał gotowy tekst przeczytać ojcu dużej rodziny i poprosił, by ten podzielił się swoimi uwagami. Jak mówi ks. Kiciński, jego odpowiedź go zaskoczyła. Rzeczą, na którą zwrócił uwagę było bowiem tylko jedno zdanie: porozmawiaj z dzieckiem. "Jak porozmawiać z dzieckiem, gdy cierpi, gdy ktoś zrobił mu krzywdę lub gdy ja mam po prostu zły dzień. Od czego zacząć, jak złapać kontakt? Co więcej - jak zaciekawić go sprawami wiary w czasach, gdy coraz więcej osób żyje jakby Boga nie było? Katechizm, który mi dałeś jest pełen opowieści, prostych historii, które każdy mógłby sobie wymyślić, ale tego nie robimy. Rozmawiamy o polityce, o cenach cukru i co tam słychać tak ogólnie. Bojanowski natomiast ze wszystkiego co widzi tworzy gawędy, jakby siedział przy ognisku. Potem zaczyna zagadywać, a wszystko zaczyna się od prostych pytań, które nie brzmią jak egzamin, lecz lekcja zwyczajności" - usłyszał ks. Kiciński od ojca wielodzietnej rodziny.
Wydany katechizm można w wersji papierowej nabyć w sklepiku prowadzonym w Dębicy przez Stowarzyszenie "Dobroć": Katechizm wg bł. Edmunda Bojanowskiego.
Jest też dostępny w wersji elektronicznej (pdf) na stronie Repozytorium KUL: Elektroniczna wersja Katechizmu wg bł. Edmunda Bojanowskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
"Mikołaje" zarobią więcej na imprezach firmowych, mniej - w galeriach handlowych.