Gdy słyszymy hasło „szkoła katolicka”, większości z nas stają przed oczami rzędy uczniów w granatowych mundurkach, którzy zamiast się uczyć, najwięcej czasu poświęcają modlitwie, a przed lekcjami i po nich przesiadują w kościołach. Nic bardziej mylnego. To szkoły jak każde inne, tylko że z chrześcijańskim charakterkiem.
W trosce o wysoki poziom dydaktyczno-wychowawczy 26 lutego ub. roku ostrowieckie KLO podpisało umowę patronacką z KUL Jana Pawła II w Lublinie. – Wybrałam katolickie gimnazjum – mówi Marcelina Janik, uczennica I klasy gimnazjum w Stalowej Woli – ponieważ miało dobre referencje, jeśli chodzi o poziom nauczania. Wiem, że to była dobra decyzja, chociaż przyznaję, iż wcześniej inaczej wyobrażałam sobie tutaj naukę: myślałam, że będą mundurki, więcej godzin religii. Podoba mi się, iż podczas lekcji dużo używa się komputerów, są ciekawe prezentacje, filmy. Cieszę się także, iż mogę się uczyć języka włoskiego. Stalowowolski katolik jest bowiem jedną z niewielu szkół w regionie, gdzie nauczany jest język Dantego i Petrarki.
O poziom i renomę szkoły dbają również dyrekcja i grono nauczycielskie Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Katolickiego w Tarnobrzegu. Jednak, najważniejszym celem funkcjonowania tych szkół jest wychowanie dzieci i młodzieży w atmosferze wartości chrześcijańskich.
Stawiają na rozwój
Gdy kolejne szkoły idą pod nóż, powoływanie nowej placówki może stanowić swego rodzaju ewenement. Tymczasem 1 września do podstawówki i gimnazjum katolickiego w Tarnobrzegu dołączy LO. – W tym roku będziemy mieć pierwszy rocznik absolwentów gimnazjum i niejako naturalną rzeczą wydaje się, by zapewnić im kontynuację nauki w placówce o charakterze katolickim – stwierdza dyrektor Piotr Malik. – Oczywiście nowa propozycja jest skierowana nie tylko do naszych gimnazjalistów. Mamy nadzieję, że naukę zechcą u nas podjąć absolwenci innych tarnobrzeskich gimnazjów. Zadanie, którego siępodejmujemy, nie będzie łatwe z uwagi na sporą liczbę szkół ponadgimnazjalnych w Tarnobrzegu. Zachętę do podjęcia edukacji w powstającym liceum może stanowić również kryterium liczebności klas, które zgodnie z założeniami mają liczyć nie więcej niż 20 uczniów.
Szkoła z charakterkiem
– Misją szkoły jest przekazać wiedzę z miłością, a naszym celem – kształcenie i wychowywanie młodego pokolenia z uwzględnieniem wartości ewangelicznych – mówi ks. Krzysztof Mikulski, dyrektor Katolickiego LO w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– W najbliższym czasie – zaznacza natomiast ks. Tomasz Orzeł, dyrektor stalowowolskiego katolika – większy nacisk chcemy położyć na pracę wychowawczą. Dziś bowiem bardzo trudno jest kształtować młodego człowieka ze względu na wiele zewnętrznych zagrożeń i pokus.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |