RPD: szanujmy godność dziecka

Dokładajmy starań, by wszyscy dorośli kierowali się szacunkiem dla dziecka w swoich codziennych wyborach - napisał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Pracownika Socjalnego.

RPD podziękował pracownikom socjalnym za "codzienną, wymagającą ogromnego zaangażowania i wielkiej wytrwałości pracę na rzecz wszystkich potrzebujących, szczególnie dzieci".

"Pracownik socjalny nie jest tylko określeniem profesji, którą Państwo wykonujecie. Za tymi dwoma słowami kryją się serce, pasja, życzliwość, chęć niesienia pomocy, ale też wielka odpowiedzialność za podejmowane decyzje i los konkretnego człowieka. Na co dzień spotykacie się Państwo z ubóstwem, bezradnością, przemocą czy innymi problemami społecznymi. To Wam powierzają swoje troski i zmartwienia ludzie, którzy nie mają już do kogo zwrócić się o wsparcie" - napisał Michalak.

Przypomniał, że przyszły rok poświęcony będzie Januszowi Korczakowi, który głosił, że "dziecko nie jest tylko przedmiotem opieki i troski, lecz podmiotem, którego prawa, potrzeby i interesy powinny być respektowane".

"Stoimy więc przed niepowtarzalną okazją, by uświadomić wszystkim obywatelom naszego kraju, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie praw dziecka" - podkreślił RPD. Wyraził przekonanie, że zadanie to zakończy się powodzeniem również dzięki pomocy pracowników socjalnych, ponieważ wszystkie ich decyzje powinny być podejmowane zawsze "w duchu poszanowania godności dziecka i w trosce o jego dobro". "Dokładajmy więc starań, by wszyscy dorośli kierowali się szacunkiem dla dziecka w swoich codziennych wyborach" - dodał Michalak.

"Mam nadzieję, że osiągnięcia podopiecznych stanowić będą niewyczerpane źródło satysfakcji. Proszę pamiętać, że każdy ich sukces jest przecież Państwa dużą zasługą" - napisał RPD.

21 listopada został ustanowiony Dniem Pracownika Socjalnego zapisem ustawy o pomocy społecznej z 1990 r. Jest to polski odpowiednik Social Work Action Day (Dnia Pracy Socjalnej) obchodzonego przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych w Europie od 1996 r. w każdy drugi wtorek listopada. Od 2007 r. wiosną obchodzony jest także Światowy Dzień Pracy Socjalnej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.