Kredyty drożeją

Rośnie oprocentowanie złotowych kredytów mieszkaniowych. Banki podwyższają też ich marże. Analitycy przewidują, że w 2012 r. kredyty jeszcze zdrożeją.

Analitycy rynku pod koniec ubiegłego sygnalizowali już wzrost oprocentowania złotowych kredytów hipotecznych. Oprocentowanie uzależnione jest bowiem od stawki WIBOR, która w grudniu wzrosła z 4,95 proc. do 4,99 proc. W ciągu IV kwartału 2011 r. wzrost raty kredytu wyniósł ok. 15 zł na każde 100 tys. zł pożyczone od banku.

Podwyżki marż jeszcze w ubiegłym roku ogłosiły banki: Alior, DNB Nord, Raiffeisen, Polbank, a także jeden z większych graczy - ING Bank Śląski.

Zdaniem analityka firmy doradczej Open Finance Haliny Kochalskiej - te podwyżki w połączeniu z wysokim WIBOR-em nie rokują klientom banków niczego dobrego.

"Niestety należy się spodziewać, że tendencja do wzrostu oprocentowania i marż utrzyma się w 2012 r." - powiedziała PAP Kochalska. Dodała, że osoby zamierzające zaciągnąć kredyt powinny dokładnie porównywać oferty, gdyż mogą się one znacznie różnić.

Główny analityk Expandera Paweł Majtkowski także uważa, że marże i oprocentowanie mogą jeszcze wzrosnąć w 2012 r. "Nie można jednak wykluczyć, że część banków podniosła marże w celach sondujących, aby przekonać się, jak zareagują klienci" - powiedział PAP Majtkowski.

Dodał, że obniżek marż kredytów nie należy się raczej spodziewać.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.