Doświadczamy ceny życia na kredyt

W Europie doświadczamy ceny życia na kredyt - mówił prezydent Bronisław Komorowski, podsumowując debatę o gospodarczej przyszłości Europy. Podkreślił jednak, że pozostaje pytanie, czym zastąpić zadłużanie się, które było jednym z motorów wzrostu.

W czasie środowej debaty "Gospodarcza przyszłość Europy w świetle kryzysu euro" w Pałacu Prezydenckim ekonomiści dyskutowali m.in. o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji, przyczynach trwającego od pięciu lat kryzysu i sposobach jego przezwyciężenia. Powszechna była opinia, że po pięciu latach kryzysu kłopoty Europy się nie kończą.

Prof. Witold Orłowski mówił, że fakt, iż w strefie euro doszło do kryzysu zadłużenia jest dowodem na to, że system wspólnej waluty został wadliwie zaprojektowany. Jego zdaniem aby strefa przetrwała konieczny jest jakiś kompromis pomiędzy dłużnikami a wierzycielami.

Z kolei prof. Elżbieta Mączyńska najważniejszych przyczyn kryzysu upatrywała w zbytnim rozwoju rynków finansowych w stosunku do realnej gospodarki. W jej opinii nie nadąża ona za najnowszymi technologiami, podczas gdy rynki finansowe powszechnie korzystają np. z błyskawicznych transakcji zawieranych dzięki internetowi.

Podsumowując dyskusję, prezydent Komorowski stwierdził, że dziś doświadczamy końca życia na kredyt w wielu dobrze się rozwijających krajach. Ocenił jednak, że nikt nie ma pomysłu, czym zastąpić prowadzoną przez kraje rozwinięte politykę finansowania dobrobytu przez coraz większe zadłużenie się.

Prezydent przypomniał, że świat w znacznej mierze rozwijał się dzięki życiu na kredyt, a średnie europejskie zadłużenie nie jest tak dramatyczne w porównaniu z innymi krajami, jak USA czy Japonia. "Jeśli zadłużanie się i nieunikanie deficytu było jednym z motorów rozwoju ekonomicznego, to czym je zastąpić?" - pytał.

Jak mówił, pierwszą odpowiedzią krajów rozwiniętych na kryzys była redukcja przywilejów i reformy strukturalne, bolesne i trudne. "Politycznie był to niepopularny zabieg, ale to także jest ryzyko ograniczenia tego mechanizmu wzrostu w czasie kryzysu, który dawał o sobie znać w Polsce - czyli chłonnego rynku" - mówił.

"W warunkach polskich stosunkowo duży rynek był jednym z mechanizmów, który pozwolił nam uniknąć kryzysu w jego początkowej fazie. Podnoszenie podatków i obniżenie wydatków wydaje się być konieczne, ale niesie nie tylko ryzyko napięć społecznych, ale może obniżać też dynamikę wzrostu" - podkreślał Komorowski.

W jego ocenie unijny pakt fiskalny można porównywać do systemu bezpieczeństwa w samochodzie. To system ważny, ale mimo wszystko najważniejszy jest silnik - mówił. "Pakt fiskalny w moim przekonaniu to tylko pierwszy krok, muszą nastąpić dalsze, mające na celu pobudzenie wzrostu i konkurencyjności. Wyjście z kryzysu będzie nieosiągalne bez uruchomienia mechanizmu wzrostu i rozwoju" - dodał prezydent.

Podkreślał też, że w jego opinii pewne zapisy paktu mogą mieć poważne konsekwencje dla krajów dopiero się rozwijających. "Zapisana w pakcie +złota reguła+ dotycząca ograniczenia deficytu utrudnia nie tyle wejście do strefy euro nowych państw, ale ich odnalezienie się w niej. Dla krajów na dorobku może to być bardzo poważnym problemem i realnym ograniczeniem szans na zrealizowanie aspiracji" - ocenił prezydent.

Jego zdaniem Polska powinna wyciągać wnioski z doświadczeń innych krajów, zwłaszcza gdy znajduje się w lepszej od nich sytuacji. "W moim przekonaniu nie ma innej perspektywy przed Polską niż partycypacja w integracji europejskiej" - podsumował Bronisław Komorowski, dodając, że naprawę finansów publicznych, poprawę konkurencyjności zawsze lepiej podejmować w czasach dobrych, a nie złych, choć w czasach złych decyzje podejmuje się łatwiej. "Ale lepiej reformować nie w czasie recesji, pod presją rynków, ale z głębokiego przeświadczenia, że to decyzje służące polskiej perspektywie" - ocenił.

Spotkanie zainaugurowało cykl debat nt. "Przyszłość Europy, Polska perspektywa".

«« | « | 1 | » | »»
 • Ben
  16.02.2012 09:55
  On i reszta jego kompanów to na pewno żyli na kredyt PO "hrabiowsku " a reszta porządnych i zapracowanych obywateli to czyści.... żyr.....i niech się odp.......!
 • Ben
  16.02.2012 09:55
  On i reszta jego kompanów to na pewno żyli na kredyt PO "hrabiowsku " a reszta porządnych i zapracowanych obywateli to czyści.... żyr.....i niech się odp.......!
 • Maluczki
  16.02.2012 10:40
  "Czym zastąpić "kredytowanie postępu"?
  Katolik nie najmniejszego problemu z odpowiedzią na to pytanie!
  Odpowiedź jest banalnie prosta i brzmi: S P R A W I E D L I W O Ś C I Ą !!!!!!!!
  Zarobek jest to wartość wykonanej pracy potrzebnej, wyrażona w jednostkach pieniężnych.
  Wszelkich pomiarów dokonuje się jednostkami pomiarowymi, np odległość mierzy się w metrach, natężenie prądu mierzy się w amperach.
  A PRACY SIĘ NIE MIERZY !
  Tylko płaci się za pracę potrzebną i niepotrzebną ("kto nie pracuje, lub wykonuje pracę nikomu niepotrzebną, niech nie je" św. Paweł)wg widzimisię trzymających wszelką władzę.Jeżeli się kradnie, to prędzej, czy później wychodzi manko. Ten "kryzys", to po prostu złodziejskie manko!
  Czy ludzie którzy tego nie wiedzą, wynieśli cokolwiek z Nauki Chrystusa?
  Czy godni są miana katolika?
 • Stanisław_Miłosz
  17.02.2012 00:26

  "Z kolei prof. Elżbieta Mączyńska najważniejszych przyczyn kryzysu upatrywała w zbytnim rozwoju rynków finansowych w stosunku do realnej gospodarki. W jej opinii nie nadąża ona za najnowszymi technologiami, podczas gdy rynki finansowe powszechnie korzystają np. z błyskawicznych transakcji zawieranych dzięki internetowi."

   

  Wreszcie ktoś wykazał się odwagą powiedzenia "Król jest nagi" (a może raczej "Tu jest kot pogrzebany"?). Odwagą zasługującą na Nobla.

   

  Dokładnie tak jest jak konstatuje pani profesor Mączyńska: realna gospodarka, dajmy na to budowa autostrad, nie nadążają za transakcjami "rynków finansowych" w internecie. Takiego impetu te "rynki" współcześnie nabrały!

  Zatem, koniecznie trzeba przyśpieszyć gospodarkę - dajmy na to budowę wspomnianych autostrad - w internecie. By ten rozziew się przynajmniej pomniejszył. Co nie powinno być przecież wcale takie trudne, gdyż nie takie wirtualne realia już internet widział.

   

  No bo na czym niby polegają "błyskawiczne transakcje"? A właśnie na robieniu pieniądza z niczego. W przypadku zaś niedoboru niczego (nic to też przecież dobro nie nieograniczone), robienia pieniądza na strachu przed utratą tego niczego.

   

  Ja na miejscu pani profesor Mączyńskiej zaczął bym od Wikipedii i jak najszybciej uzupełniał w hasłach kolejne wielkie budowy tuskizmu. Jeśli będą w internecie, to będą realnie. Niechby przynajmniej polska gospodarka nadążyła za rynkami. Lemingi wszystko łykną. A na oszołomów i malkontentów uwagi zwracać nie warto. Ci o ekonomii bladego pojęcia nie mają, ci na "rynkach" się nie znają. Wszędzie wokół tylko węszą spiski, wszędzie widzą drapieżne pazury "starszych i mądrzejszych", wszędzie czują macki lichwiarskiej międzynarodówki zespolonej w kordialnym uścisku (lub szorstką przyjaźnią) z satanistami, iluminatami i satanistami. A przecież sprawa jest tak prosta jak przysłowiowa budowa cepa - wystarczy przyśpieszyć (realną gospodarkę), by nadążyć, a nawet dogonić (finansowe rynki). W internecie.

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.