Ubranka mają być drogie i już

Posłowie koalicji PO-PSL podczas pierwszego czytania w Sejmie zgłosili wniosek o odrzucenie poselskiego projektu ustawy dotyczącej zwrotu niektórych wydatków związanych z zakupem odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego.

Posłanka Anna Sobecka (PiS) uzasadniając projekt powiedziała w czwartek, że jego celem jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz potrzebom rodzin wychowujących dzieci. Projekt reguluje zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, związanych z podwyżką stawki VAT na te artykuły z 7 proc. do 23 proc. od 1 stycznia 2012 r.

"Z powodu podwyżki stawki VAT wiele rodzin, szczególnie tych najuboższych, nie będzie w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb" - mówiła Sobecka.

Projekt zakłada, że zwrot wydatków, finansowany z budżetu państwa, przysługiwałby rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci w wieku od 0 do 13 lat, którzy w sumie na ten cel wydali nie mniej niż 200 zł brutto i nie więcej niż 3000 zł brutto. Jeżeli dana osoba ma pod opieką więcej niż jedno dziecko w wieku 0-13 lat, to łączna suma wydatków nie może być większa niż iloczyn kwoty 3000 zł i liczby dzieci. Zwrot dokonywany byłby na podstawie faktury VAT wystawionej na daną osobę. Kwota zwrotu będzie równa 69,57 proc. kwoty podatku VAT wynikającej z faktur i ma podlegać zaokrągleniu do pełnych złotych.

Wnioskodawcy przewidują, że koszty wynikające z wprowadzenia ustawy wniosłyby ok. 20 mln zł. "Ostateczna kwota będzie uzależniona od ilości osób, które skorzystają z możliwości zwrotu" - stwierdzono w projekcie.

Za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach byli posłowie PiS oraz Solidarnej Polski. "Propozycja, mimo wielu różnych niedociągnięć, powinna być dalej procedowana" - stwierdził Andrzej Romanek (SP). Podobną opinię wyraził Zbigniew Matuszczak (SLD), który przekonywał, że nad projektem powinny być prowadzone dalsze prace w komisjach sejmowych.

Natomiast posłanka PO Agnieszka Hanajczyk zarzuciła projektowi m.in. brak kryteriów dochodowości, jeśli chodzi o możliwość zwrotu podatku VAT. "Brak jest też dokładnych wyliczeń dotyczących skutków dla budżetu" - powiedziała. Dodała, że klub PO jest za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

Poseł Piotr Walkowski (PSL) przychylił się do opinii Platformy Obywatelskiej. Powiedział, że projekt powinien być odrzucony w pierwszym czytaniu.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski mówił m.in., że zaproponowane rozwiązania nie są dobre i nie są skierowane do najbiedniejszych rodzin, ale dla tych średnio i lepiej zarabiających. Dodał, że rozwiązanie to jest też drogie z punktu widzenia państwa.

Posłowie zdecydują o losie projektu podczas bloku głosowań, zaplanowanego na piątek.

«« | « | 1 | » | »»
 • Tomasz
  17.02.2012 08:21
  PO-PSL: Dzię-ku-je-my, dzię-ku-je-my !!
 • Scott
  17.02.2012 08:34
  Trzeba było myśleć idąc do wyborów. Oni sami się nie wybrali.
 • Krzysiek
  17.02.2012 09:41
  Czy którykolwiek pasożyt (patrz np. huba, jemioła itd.) zważa na drzewo, na którym pasożytuje. Odpowiedź jest oparta na rzeczywistych doświadczeniach - ssie, ssie i jeszcze raz ssie, bez umiaru mając tylko siebie na względzie, aż do wspólnego upadku, tzw. kryzysu.
 • Tomek
  17.02.2012 11:40
  To prawda, że rozwiązanie jest złe. Nie powinno być żadnych odpisów. To stawka VAT powinna być niska. Ale przecież budżet. Budżet powinien dostać osobowość prawną i zostać wpisany do konstytucji jako najważniejsza instytucja państwowa, której należy podporzątkować wszystkie inne inicjatywy i całe ustawodawstwo i której powinni służyć wszyscy obywatele. W ten sposób wszelkie działania rządu, których jesteśmy świadkami, nabrały by sensu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.