Ekspert: Droższa żywność na Wielkanoc

Żywność na Wielkanoc może być nawet o 15-20 proc. droższa niż przed rokiem - powiedział PAP w środę dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski.

Zdaniem Kowalskiego, na wzrost cen składają się co najmniej dwie przyczyny. Pierwsza jest taka, że w ubiegłym roku przed świętami wielkanocnymi ceny żywności spadły i tegoroczne ceny odnoszone są do niskiej podstawy.

Drugą przyczyną jest naturalny wzrost cen, gdyż rosą koszty produkcji i spożycie. Jak zaznaczył Kowalski, wzrosły ceny produktów, które powszechnie zużywane są w tym okresie - przede wszystkim jajek, które w ubiegłym roku były wyjątkowo tanie ze względu na dużą podaż.

W tym roku ceny jajek gwałtownie wzrosły z powodu konieczności dostosowania się do przepisów unijnych - wymiany klatek dla kur na większe. Część hodowców zrezygnowała więc z produkcji, co spowodowało mniejszą podaż jaj. Ne wzrost cen miała wpływ także mroźna zima i konieczność ogrzewania kurników.

Podrożało też mięso na skutek wysokich kosztów produkcji, a zwłaszcza pasz. Spadło pogłowie trzody i zmniejszyła się podaż wieprzowiny. Jeżeli chodzi o drób, o wzroście cen zadecydowały również koszty pasz, jak również wysoki eksport.

Dodatkowo wysokie ceny zboża przełożyły się na ceny mąki, która jest droższa niż w 2011 r. Natomiast za warzywa zapłacimy tyle samo, co przed rokiem lub nieco mniej.

Kowalski ocenił, że w tym roku żywność nie powinna podrożeć więcej niż o 6 proc. W ubiegłym roku podrożała o ok. 4 proc.

«« | « | 1 | » | »»
 • Maluczki
  28.03.2012 20:36
  To na pewno w ramach programu "tanie państwo".
 • mkg
  29.03.2012 06:56
  Skoro Wielkanoc to o jajach..... Nie potrafię zrozumieć skoro jest RZEKOMO mniej kur (skrót myślowy) to dlaczego jaj jest tyle samo co przedtem? Chodzę po sklepach, targu i jakoś braku jaj nie dostrzegam. Natomiast ceny DOKŁADNIE wzięte z prasy.
  Bardzo proszę tzw. "ekspertów" i redaktorów - skończcie ustawiać ceny! Jestem w 100% przekonany że wysokość cen jest wynikiem publikacji. "No bo jak napisali w gazecie że jajko ma być po 70 groszy to czemu nie mam dać takiej ceny."
  Przypomnijcie sobie sprawę cen cukru. Prasa się rozpisywała jakie to braki cukru. No i były absurdalne ceny. A dzisiaj? Cena jak najbardziej na normalnym poziomie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.