Farmaceuci mają prawo do klauzuli sumienia

Wszyscy mają prawo do klauzuli sumienia, w imię uczciwości należy rozwiązać kwestię ochrony sumienia aptekarzy – podkreśla w rozmowie z KAI ks. prof. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia.

Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny przygotowuje projekt ustawy o klauzuli sumienia dla farmaceutów.

Wiceprzewodniczący zespołu, poseł PO Jacek Żalek, liczy na poparcie ustawy przez swój klub parlamentarny, a Prawo i Sprawiedliwość już zadeklarowało poparcie.

"Kwestia łamania sumień farmaceutów, którzy są zmuszani do sprzedawania środków antykoncepcyjnych podnoszona jest od dłuższego czasu – przypomina ks. prof. Warzeszak. – Warto pamiętać, że to nie jest inicjatywa ani Kościoła, ani duszpasterstwa służby zdrowia, tylko samych farmaceutów ze środowisk katolickich – dodał. – Gdy uświadomili sobie, że klauzula sumienia dotyczyć może lekarzy i pielęgniarki, ale nie farmaceutów, poczuli się dyskryminowani".

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich w Polsce w ubiegłym roku rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod deklaracją sprzeciwu wobec zmuszania aptekarzy do sprzedaży środków antykoncepcyjnych wbrew własnemu sumieniu.

- Ta akcja nie rokowała wielkich nadziei na sukces, ale wzbudziła refleksję i dyskusję, a to okazało się pozytywne dla sprawy – mówi ks. prof. Warzeszak. Jego zdaniem, podejmowanie akcji uświadamiających jest potrzebne, tak jak w przypadku sprzeciwu wobec aborcji dzieci niepełnosprawnych.

- Trzeba też uświadamiać społeczeństwo, że w klauzuli sumienia dla farmaceutów nie chodzi o to, by nie można było w aptece kupić środków antykoncepcyjnych, ale o to, by aptekarz miał prawo odmówić sprzedaży środków, które są niezgodne z jego sumieniem i światopoglądem – podkreśla duszpasterz służby zdrowia. – Wszyscy maja prawo do ochrony sumienia – dodał.

Na stronie www.sumienie-farm.pl nadal można podpisać się pod deklaracją sprzeciwu. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich w Polsce przypomina tam, że Rada Europy dnia 7 października 2010 przyjęła rezolucję, pt. Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej. Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Z tego prawa korzystają w Polsce lekarze, jednak odmawia się go farmaceutom, głównie pracującym w polskich aptekach.

Farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia. Jest to objaw poważnej dyskryminacji, której doświadczają polscy farmaceuci, pozbawieni prawa do korzystania z klauzuli sumienia. Działanie takie jest także sprzeczne z Kodeksem Etycznym Aptekarza, w którym w par. 3 stwierdza się, że powołaniem aptekarza jest współudział w ochronie życia i zdrowia oraz zapobieganie chorobom, a także z par. 4. mówiącym, że farmaceuta musi posiadać wolność postępowania zgodnie ze swoim sumieniem.

«« | « | 1 | » | »»
  • Nicka
    24.04.2012 01:35
    Każdy mówi o sumieniu aptekarza, ale nikt nie mówi o sumieniu CZŁOWIEKA, który nie chce sprowadzać na TAKI świat kolejnego dziecka. Nikt nie pyta nas, czy mamy pracę, czy mamy godziwe zarobki, aby zapewnić sobie i swojemu dziecku godziwe warunki życia. Tych „obrońców życia” nie interesuje to życie, które już jest na świecie. Nie interesuje ich, czy Ty masz na mleko i pieluchy dla swojego dziecka. Nie interesuje ich, czy znajdzie się dla niego miejsce w żłobku czy przedszkolu. Nie interesuje ich, czy wystarczy Ci pieniędzy na leczenie, jeśli Twoje dziecko zachoruje. Dlaczego? Bo tak jest TANIEJ! Taniej jest zakazać antykoncepcji, żebyśmy „plenili się, jak króliki”, niż zapewnić nam godziwe warunki bytowania. Ludzie! Jeśli nie zaprotestujemy głośno i dobitnie, jeśli nie zorganizujemy się tak, jak młodzież w sprawie ACTA, to rząd wprowadzi tę ustawę, bez mrugnięcia okiem.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.