Sprawa Agaty: Strasburg za cywilizacją śmierci

Nazywana w prasie "Agatą" Polka, która w 2008 r. w wieku 14 lat zaszła w ciążę z innym nastolatkiem i której szpital w Lublinie odmówił aborcji, poskarżyła się na to ze swą matką do trybunału strasburskiego. Dziś orzekł on, że Polska naruszyła zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania, prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

Wyrok zapadł jednogłośnie. Polska będzie musiała wypłacić dziewczynie zadośćuczynienie w wysokości 30 tysięcy euro, a jej matce, która również była skarżącą w tej sprawie - 15 tysięcy euro. Oprócz tego, Polska ma im zapłacić 16 tysięcy euro na pokrycie poniesionych kosztów i wydatków.

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dziewczyna i jej matka skarżyły się na utrudnienia w przeprowadzeniu aborcji - ostatecznie nienarodzone dziecko zostało zabite w miejscowości odległej 500 km od miejsca zamieszkania.

Skarżące zarzuciły też szpitalowi w Lublinie, że publicznie informował o historii dziewczyny, przez co naruszył przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, w tym zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania, a także prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Skarżyły się również na to, że dziewczynę pozbawiono opieki matki, umieszczając ją w pogotowiu opiekuńczym, a następnie w szpitalu. Naruszono przez to jej prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego - twierdziły skarżące.

Europejski Trybunał Praw Człowieka ocenił, że Polska naruszyła przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Tybunał powołał się na wyrok we wcześniejszej sprawie Alicji Tysiąc i stwierdził, że "skoro Polska przyjęła rozwiązania pozwalające w pewnych sytuacjach na aborcję, to nie może następnie ograniczać realizacji tego prawa".

To ostatnie stwierdzenie jest co najmniej dyskusyjne. Zakłada ono bowiem, że w Polsce obowiązuje "prawo do aborcji". Tymczasem - jak zauważają prawnicy, np. były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll - w Polsce aborcja w każdym przypadku jest bezprawna, a tylko w niektórych przypadkach nie jest karalna. Niestety, w praktyce bywa to interpretowane zupełnie inaczej.

Przeczytaj o tej sprawie:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Adam2
  31.10.2012 21:10
  ETPCz ustanawia prawa do zabijania niewinnego człowieka.Podobnie jak nazizm i komunizm.

  Polska -i inne kraje ,winni odwołać się do Wielkiej Izby tegoż Trybunału.Podobnie jak w sprawie Krzyża.
 • Kris
  31.10.2012 21:41

  A ja oceniam zakaz aborcji jako : CIEMNOTĘ i poklask dla zboczenia wielu z księży.
  Wiem co mówię, wiem co czynię i jestem pewien mych prawd.
 • ja
  03.11.2012 19:31
  to co zrobił kler tej rodzinie to jest barbażyństwo i bardzo dobrze że Strasbourg zasądził odszkodowanie.Jakim prawem ktoś decyduje za nas kobiety!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • Norman
  05.11.2012 22:52
  Do czcigodnych unijnych polityków:proponuję wprowadzić nowe prawo,skoro odebranie życia nienarodzonemu dziecku nie jest niczym złym,to może razem z dzieckiem zabijajmy od razu matkę.Myślę,że mądry trybunał powinien to przemyśleć.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.