Trzy miesiące temu niektórzy niepewnie po raz pierwszy w życiu wzięli do ręki komputerową mysz. Było pierwsze kliknięcie, a potem z wielkimi emocjami wysyłali pierwsze e-maile. Dziś mają już swoją grupę na Facebooku i śmieją się z niedawnych obaw.
Generalnie chyba częściej się śmiejemy – zauważają seniorzy, choć najpierw z dystansem podchodzili do propozycji zajęć tanecznych, gimnastycznych czy wykonywania ceramiki. – To mamy się teraz cofnąć do przedszkola i lepić jak w plastelinie? – pytali początkowo nieco zdezorientowani. Szybko okazało się jednak, że seniorzy odkryli nie tylko radość tworzenia, ale nawet prawdziwe talenty. W czerwcu na wystawie w Domu Żołnierza będzie można podziwiać ich dzieła. Wtedy też spotkają się na Balu Marzeń. Tam przydadzą się umiejętności zdobyte na spotkaniach tanecznych, podczas tańca w kręgu. – To świetny pomysł, bo i kroki nie są zbyt trudne, a poza tym nie potrzeba koniecznie partnera do pary i wszyscy dobrze się bawią. Podobnie sprawdza się nam gimnastyka, dostosowana do wieku okazja do ruchu. Spodobały się też ciekawe zajęcia z psychologiem, dzięki którym ludzie przestają być sobie obcy – chwali Bożena Schubert-Cichy, koordynator projektu „Pora dla seniora” na osiedlu Słoneczne w Bielsku-Białej.
Pilotaż 60+
Pomysł pojawił się, gdy coraz bardziej zauważalna stawała się przepaść między młodymi ludźmi, gremialnie korzystającymi z udogodnień internetowych, a starszymi, którzy znacznie rzadziej posługują się komputerem. – A to przecież im właśnie internetowe zakupy, płatności, porady medyczne mogą pomóc najbardziej – tłumaczy Grażyna Staniszewska z Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, które jest inicjatorem programu. Projekt realizowany jest od listopada i uczestniczą w nim osoby powyżej 60. roku życia. Zajęcia odbywają się dzięki dofinansowaniu rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych, a partnerami jest pięć bielskich rad osiedli: w Białej, Kamienicy, Wapienicy, na osiedlu Polskich Skrzydeł i Słonecznym oraz samodzielny Klub Seniora z Komorowic, prowadzony przez Środowiskowe Centrum Pomocy. – To na razie pilotaż i mamy nadzieję, że w przyszłości uda się go wprowadzić we wszystkich 30 bielskich osiedlach, a także w innych miejscowościach naszego regionu. Będziemy o tym rozmawiać podczas czerwcowego podsumowania z udziałem władz miasta. Zależy nam, by propozycje zachęcające seniorów do większej aktywności i poprawiające ich sytuację były dostępne jak najbliżej. Wtedy znacznie częściej będą z nich korzystać – dodaje Grażyna Staniszewska.
Starsi z młodymi
Maciej Muras, na co dzień wykładowca w bielskim Kolegium Nauczycielskim, pomaga seniorom oswoić się z komputerem i pokazuje, jakie korzyści daje dziś korzystanie z internetu i nowych mediów. – Poznawaliśmy zasady funkcjonowania wyszukiwarki internetowej, poczty elektronicznej, a emocji nie brakowało, gdy przy pierwszych wejściach na portale społecznościowe znajdowali się jacyś znajomi sprzed lat. Uczyliśmy się, jak kupować przez internet, korzystać z rozkładu jazdy autobusów. Założona na Facebooku grupa po kilku dniach rozrosła się do kilkudziesięciu osób i wciąż dołączają nowe. Gdy ludzie są w podobnym wieku czy mają podobne zainteresowania, internet może pomóc im nawiązać kontakty – mówi Maciej Muras. W zajęciach informatycznych uczestniczą też młodzi wolontariusze, którzy pomagają seniorom w obsłudze komputera. – Chętnie się zgłosiłam, bo w domu też pomagam dziadkowi – mówi Natalia Orłowska, która przychodzi z grupą kolegów i koleżanek z SP nr 27 i LO nr 5. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, co się tu dzieje. Dużo się nauczyliśmy, a przede wszystkim odważyliśmy się wyjść z domów – mówi Krzysztof Puzoń, jeden z uczestników programu. W każdym z osiedli powstanie też na stałe internetowy kącik seniora – z laptopem, projektorem, odtwarzaczem CD, dostępem do internetu, biurkiem, fotelikiem, ekspresem do kawy. – To bardzo dobry pomysł i właśnie szukamy rozwiązań organizacyjnych, by taki kącik seniora działał u nas jak najlepiej – mówi Waldemar Wysocki, przewodniczący rady osiedla Słonecznego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |