Federa ignoruje fakty

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny twierdzi, że ustawa antyaborcyjna zmieniła jedynie warunki (a więc nie liczbę) aborcji. To nieprawda.

Na poniedziałkowej konferencji Karolina Więckiewicz z federacji przypomniała majowe badanie CBOS, z którego wynika, że w ciągu swojego życia ciążę usunęło z dużym, prawdopodobieństwem, 4,1 mln do 5,8 mln Polek.

"To, że aborcja jest nielegalna, nie oznacza, że jej nie ma. Kobiety przerywają ciążę niezależnie od tego, jaka jest sytuacja prawna. Zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej 20 lat temu przyczyniło się jedynie do zmiany warunków, w jakich przerywanie ciąży się odbywa" - powiedziała Więckiewicz. I minęła się z prawdą.

Dowodzi tego to samo badanie CBOS, na które działaczka federy się powołuje. Rzecz w tym, że według CBOS odsetek kobiet, które usunęły ciążę, jest bowiem wyższy w starszych grupach wiekowych. Granicę można określić na poziomie kobiet 35-letnich, czyli tych, które weszły w wiek rozrodczy na krótko przed zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Kobiety poniżej tego wieku decydowały się na aborcję prawie trzykrotnie rzadziej niż kobiety mające 35 lat i więcej (13 proc. wobec 36 proc.). Jak widać, prawo chroniące dzieci nienarodzone zadziałało prewencyjnie, spowodowało znaczny spadek odsetka kobiet, które poddały swe dzieci aborcji.

«« | « | 1 | » | »»
 • Wlek
  27.05.2013 18:03
  Obiektywnie rzecz biorąc, przy otwartych granicach trudno statystycznie stwierdzić liczbę aborcji. Na pewno wiele aborcji odbywa się w krajach ościennych, w których prawo dopuszcza aborcję na innych warunkach.
 • vanitas
  28.05.2013 08:52
  CBOS po tygodniu upublicznia wyniki, to się przekonamy co konkretnie badali i jakie były wyniki
 • RaBi
  28.05.2013 21:56
  @Wlek

  Mylisz się jeżeli uważasz, że w raporcie nie uwzględniono aborcji w krajach ościennych. Nawet w tekście w GN jest odpowiedź - trzeba uważnie czytać.
  Odpowiedź na pytanie: Czy przeprowadziła Pani zabieg usunięcia ciąży? jest prosta TAK lub NIE
  i nie ma znaczenia w danych statystycznych (dla cytowanych w tekście GN i PAP) dalsze pytanie: Gdzie dokonała Pani tego zabiegu?
  Odsetek kobiet, które dokonały aborcji w swoim życiu jest taki sam, bo jest to suma kobiet dokonujących w Polsce jak i poza granicą.
  Na prawdę trzeba aż tak łopatologicznie tłumaczyć wyniki badania?

  @vanitas
  Oto temat raportu CBOS "Doświadczenia aborcyjne Polek".
  A wyniki są znane miej więcej od połowy maja.

  Pozdrawiam
 • amo
  29.05.2013 22:03
  spadek liczby aborcji to może być również efekt szerzej dostępnej i skutecznej antykoncepcji
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.