Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, we wtorek przyjęła w drugim czytaniu projekt poprawek do Kodeksu rodzinnego Federacji Rosyjskiej, zakazujących adopcji rosyjskich dzieci do krajów, które zalegalizowały tzw. "małżeństwa homoseksualne".
Trzecie (ostatnie) czytanie projektu ustawy odbędzie się w najbliższy piątek. Później ten akt prawny trafi do Rady Federacji, wyższej izby parlamentu, a po zatwierdzeniu przez nią, co jest przesądzone - do prezydenta FR. Władimir Putin zapowiedział już, że podpisze ustawę.
Poprawki do Kodeksu rodzinnego FR zakazują adopcji rosyjskich dzieci zarówno przez "małżeństwa homoseksualne", jak i osoby samotne w krajach, w których związki osób tej samej płci zostały zalegalizowane.
Pierwsze czytanie projektu odbyło się w kwietniu. Duma przyspieszyła prace nad poprawkami po podpisaniu 18 maja przez prezydenta Francji Francoisa Hollande'a ustawy umożliwiającej gejom i lesbijkom zawarcie małżeństwa, a także adopcję dzieci.
Wkrótce po tym - 30 maja - rzecznik praw dziecka w FR Paweł Astachow opowiedział się za wprowadzeniem w Rosji moratorium na adopcje dzieci do Francji do czasu przyjęcia prawa wykluczającego, że trafią one do "małżeństw homoseksualnych". W 2012 roku obywatele Francji zaadaptowali w FR 245 dzieci.
Inicjatorka zmian, deputowana z ramienia kierowanej przez Putina i premiera FR Dmitrija Miedwiediewa partii Jedna Rosja Olga Batalina oświadczyła, że wybór między "mamą i mamą", a domem dziecka należy jednoznacznie rozstrzygać na niekorzyść pary tej samej płci. Według Batalinej wychowanie w nietradycyjnej rodzinie negatywnie wpływa na zdrowie i pomyślność dzieci.
"Małżeństwa homoseksualne" zostały już zalegalizowane w 13 krajach. Oprócz Francji są to Holandia, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Norwegia, Szwecja, Dania, Islandia, Kanada, RPA, Argentyna i Brazylia. W Kolumbii, Urugwaju i Nowej Zelandii stosowne prawo uchwalono, jednak nie weszło ono jeszcze w życie. W USA małżeństwa osób tej samej płci są legalne w 13 stanach. W Izraelu i Meksyku nie rejestruje się takich związków, jednak uznaje te zawarte w innych krajach.
W ubiegłym tygodniu Duma uchwaliła ustawę zakazującą "propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych" wśród nieletnich. Za jej łamanie izba wprowadziła kary administracyjne, w tym nawet do 15 dni aresztu.
Ustawa, która w pierwotnej wersji miała zakazywać "propagowania homoseksualizmu", ostatecznie zabrania dystrybucji informacji o "atrakcyjności nietradycyjnych stosunków seksualnych" oraz "równorzędności tradycyjnych i nietradycyjnych relacji". Zakazuje także "narzucania informacji wywołujących zainteresowanie takimi relacjami". "Działania" takie ustawa kwalifikuje jako "szkodzące zdrowiu dzieci".
Akt prawny ustanawia grzywny dla szeregowych obywateli w wysokości 4-5 tys. rubli (124-155 dolarów), dla osób pełniących funkcje publiczne - 40-50 tys. rubli (1240-1550 USD), a dla osób prawnych - od 800 tys. do 1 mln rubli (24,8-30,9 tys. dolarów). W wypadku osób prawnych możliwe jest też zawieszenie ich działalności na okres do 90 dni.
Natomiast w stosunku do cudzoziemców wprowadza - poza karą grzywny - deportację z terytorium FR, którą może poprzedzić areszt do 15 dni.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Na wzrost nowych przypadków zachorowalności na nowotwory duży wpływ ma starzenie się społeczeństwa.