Zakaz adopcji dzieci do krajów z "homomałżeństwami"

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, we wtorek przyjęła w drugim czytaniu projekt poprawek do Kodeksu rodzinnego Federacji Rosyjskiej, zakazujących adopcji rosyjskich dzieci do krajów, które zalegalizowały tzw. "małżeństwa homoseksualne".

Trzecie (ostatnie) czytanie projektu ustawy odbędzie się w najbliższy piątek. Później ten akt prawny trafi do Rady Federacji, wyższej izby parlamentu, a po zatwierdzeniu przez nią, co jest przesądzone - do prezydenta FR. Władimir Putin zapowiedział już, że podpisze ustawę.

Poprawki do Kodeksu rodzinnego FR zakazują adopcji rosyjskich dzieci zarówno przez "małżeństwa homoseksualne", jak i osoby samotne w krajach, w których związki osób tej samej płci zostały zalegalizowane.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w kwietniu. Duma przyspieszyła prace nad poprawkami po podpisaniu 18 maja przez prezydenta Francji Francoisa Hollande'a ustawy umożliwiającej gejom i lesbijkom zawarcie małżeństwa, a także adopcję dzieci.

Wkrótce po tym - 30 maja - rzecznik praw dziecka w FR Paweł Astachow opowiedział się za wprowadzeniem w Rosji moratorium na adopcje dzieci do Francji do czasu przyjęcia prawa wykluczającego, że trafią one do "małżeństw homoseksualnych". W 2012 roku obywatele Francji zaadaptowali w FR 245 dzieci.

Inicjatorka zmian, deputowana z ramienia kierowanej przez Putina i premiera FR Dmitrija Miedwiediewa partii Jedna Rosja Olga Batalina oświadczyła, że wybór między "mamą i mamą", a domem dziecka należy jednoznacznie rozstrzygać na niekorzyść pary tej samej płci. Według Batalinej wychowanie w nietradycyjnej rodzinie negatywnie wpływa na zdrowie i pomyślność dzieci.

"Małżeństwa homoseksualne" zostały już zalegalizowane w 13 krajach. Oprócz Francji są to Holandia, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Norwegia, Szwecja, Dania, Islandia, Kanada, RPA, Argentyna i Brazylia. W Kolumbii, Urugwaju i Nowej Zelandii stosowne prawo uchwalono, jednak nie weszło ono jeszcze w życie. W USA małżeństwa osób tej samej płci są legalne w 13 stanach. W Izraelu i Meksyku nie rejestruje się takich związków, jednak uznaje te zawarte w innych krajach.

W ubiegłym tygodniu Duma uchwaliła ustawę zakazującą "propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych" wśród nieletnich. Za jej łamanie izba wprowadziła kary administracyjne, w tym nawet do 15 dni aresztu.

Ustawa, która w pierwotnej wersji miała zakazywać "propagowania homoseksualizmu", ostatecznie zabrania dystrybucji informacji o "atrakcyjności nietradycyjnych stosunków seksualnych" oraz "równorzędności tradycyjnych i nietradycyjnych relacji". Zakazuje także "narzucania informacji wywołujących zainteresowanie takimi relacjami". "Działania" takie ustawa kwalifikuje jako "szkodzące zdrowiu dzieci".

Akt prawny ustanawia grzywny dla szeregowych obywateli w wysokości 4-5 tys. rubli (124-155 dolarów), dla osób pełniących funkcje publiczne - 40-50 tys. rubli (1240-1550 USD), a dla osób prawnych - od 800 tys. do 1 mln rubli (24,8-30,9 tys. dolarów). W wypadku osób prawnych możliwe jest też zawieszenie ich działalności na okres do 90 dni.

Natomiast w stosunku do cudzoziemców wprowadza - poza karą grzywny - deportację z terytorium FR, którą może poprzedzić areszt do 15 dni.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama