Odpadające tynki, stłuczone szyby, pękające ściany i posadzki, a do tego wszechobecny nieprzyjemny zapach. Dworce kolejowe na Mazowszu odstraszają przyjezdnych i mieszkańców. Niektóre w przeszłości były wizytówkami, ale dziś są zmorami naszych miast.
Zburzą i wybudują nowe
Wśród dworców, które PKP S.A. planuje zmodernizować, znajdują się zaniedbane obiekty w Mławie i Ciechanowie.
– Realizacja tych inwestycji przewidziana jest na przełom 2014 i 2015 r. – informuje w rozmowie z GN Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP. Jednak aby remonty zostały zatwierdzone, władze miast musiały interweniować. – Burmistrz Mławy zaproponował podjęcie intensywnych działań w celu przebudowy budynku. W połowie marca przesłał pismo do Szymona Konopa, dyrektora Inwestycji PKP S.A., przedstawiając problem mławskiego dworca – informowała Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy UM w Mławie.
Po miesiącu do Urzędu Miasta Mława wpłynęła pozytywna odpowiedź: „Mając na względzie zły stan techniczny budynku, jego słabe wykorzystanie oraz uwzględniając pana argumenty, PKP S.A. umieściła budynek dworca w planie inwestycji na 2014 rok”. – Prace obejmą wyburzenie obu dworców i postawienie w ich miejsce nowych budynków. Przebudowie zostaną poddane również tereny przylegające do obiektów, będzie to m.in.: wymiana nawierzchni, przebudowa parkingu i urządzenie terenów zielonych – wyjaśnia rzeczniczka PKP. Jednocześnie podkreśla, że obiekty w Ciechanowie oraz Mławie zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Kazik już tak nie zaśpiewa?
Są jednak w naszym regionie miasta, w których zaniedbane dworce odzyskały dawną świetność. Zalicza się do nich odnowiony dworzec w Modlinie i w oddalonym o 40 km od Płocka Kutnie, które zyskało prawdziwą perełkę. Dziś nietrafione wydają się słowa o tym dworcu Kazika Staszewskiego w piosence „Polska”: „Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy? Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy”. – Wcześniej dworzec był bardzo zaniedbany. Stare toalety i sala główna, straszna elewacja, ale po remoncie wszystko się zmieniło – mówi Joanna Brylska, rzecznik UM w Kutnie. – Oczywiście nasze miasto zyskało na tym dzięki lokalizacji, że byliśmy na szlaku przed EURO 2012 – dodaje. Podkreśla, że mieszkańcy są bardzo zadowoleni, choć niektórzy narzekają, na wygląd „wiaty” nad tunelem. – Ten element budzi różne skojarzenia, jednym mieszkańcom się podoba, drugim nie. Na to, jak dworzec wygląda, nie mieliśmy wpływu, w żaden sposób nie było to z nami konsultowane, to była wyłącznie inwestycja PKP – przekonuje.
Odnowiony budynek dostosowany został także do osób niepełnosprawnych. Ma specjalne ścieżki dla niedowidzących, które prowadzą do kasy. – Dworzec cieszy oko, bo prezentuje się bardzo okazale. Mamy nadzieję, że Kazik już nie zaśpiewa, że w Kutnie na dworcu jest tak brzydko – podsumowała Brylska. Pozostaje nam czekać i mieć nadzieję, że kolejne dworce również doczekają się remontów i może przestaną wreszcie straszyć.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |