Przerwanie ciąży? To kamuflaż słowny

Na łamach "Do Rzeczy" wywiad Tomasza Terlikowskiego z prof. Andrzejem Zollem, sędzią, członkiem Komisji Kodyfikacyjnej, byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego.

Prawnik stwierdza, że nie ma żadnych wątpliwości, iż życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia, jednak zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Sądu Najwyższego prawo karne zaczyna traktować dziecko w łonie matki jak człowieka dopiero, gdy rozpocznie się poród. Liczne wątpliwości w tej kwestii były właśnie powodem, dla którego Komisja Kodyfikacyjna przy Ministerstwie Sprawiedliwości zaproponowała wprowadzenie artykułu, mówiącego o ochronie dziecka poczętego, mogącego przeżyć poza organizmem matki.

Jak wyjaśnia prof. Zoll, poprzez ten zapis Komisja chce wyraźnie powiedzieć, że "na płodowym etapie rozwoju przysługuje pełna obrona prawna kodeksu". Naukowiec w wywiadzie wspomina też o propozycji zmiany nazewnictwa z "przerwanie ciąży" na "pozbawienie życia dziecka", a także odnosi się do aborcji i jej prawnych uregulowań.

«« | « | 1 | » | »»
 • tjz6
  07.01.2014 10:56
  Nawet, gdyby Pan profesor był "jedynym sprawiedliwym", to jest to bardzo ważny i konkretny głos. Jestem pełna podziwu i szacunku dla Pana Zolla.
 • Prawnik
  07.01.2014 11:22
  Ależ tu brakuje logiki. Bo to by oznaczało, że dziecko poczęte, które nie jest zdolne do życia poza organizmem matki nie podlega takiej ochronie prawnej ? Gdzie ustalić tę granicę, bo przeciez każda ciąża, to oddzielny przypadek ? Dziwię się, że wszczynamy po raz kolejny ten temat, bez należytego przygotowania.
 • _jasiek
  07.01.2014 14:42

  Świecki prawnik za obroną życia nienarodzonych a duchowny, w dodatku jezuita a więc ze zgromadzenia obecnego Papieża, o. Juan Masiá Clavel SJ po raz kolejny publicznie uzasadniał zabijanie nienarodzonych dzieci. „Istnieją sytuację, w których nieodpowiedzialnym byłoby niedokonanie aborcji” – napisał jezuita ostatnio na swoim blogu.
  Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy to duchowny publicznie opowiedział się za zabijaniem nienarodzonych dzieci, prezentując się przy tym jako „katolicki” bioetyk. Kiedy w przeszłości toczyła się dyskusja aborcyjna, o. Juan Masiá Clavel stwierdził, że żadna spośród „skrajnych” stron – a więc osoby domagające się pełnej legalizacji aborcji i pełnej obrony życia – nie mają racji!


  Read more: http://www.pch24.pl/jezuita-promuje-aborcje--nikt-nie-widzi-problemu,20331,i.html#ixzz2pigZPppd

 • gr3
  09.01.2014 21:31
  Aktualna terminologia jest nielogiczna i wprowadzająca w błąd. Czym właściwie jest ciąża i jej przerwanie w sensie dosłownym? Ciąża to stan fizjologiczny KOBIETY. Przerwanie ciąży nie musi oznaczać zabicia płodu. Np. każda "cesarka", a nawet stymulowany poród jest faktycznie przerwaniem ciąży bo po tej interwencji kobieta przestaje być w ciąży. Pod terminem "przerwanie ciąży" może się natomiast kryć również zabicie jednego z płodów i pozostawienie drugiego, czyli kobieta nadal pozostaje w ciąży.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.