Będą zmiany w prawie dot. aborcji?

O projektowanych zmianach prawa karnego, dotyczącego aborcji mówi przewodniczący komisji kodyfikacyjnej prawa karnego przy ministrze sprawiedliwości prof. Andrzej Zoll.

Wywiad opublikowała dziś „Gazeta Wyborcza”.

Pytany o propozycję zrównania ochrony płodu zdolnego do samodzielnego życia z ochroną ludzi urodzonych, prof. Zoll odpowiada, że to logiczne. - Praktycznym powodem, dla którego proponujemy tę zmianę, jest potrzeba zaostrzenia odpowiedzialności za nieumyślne powodowanie śmierci czy uszkodzenie ciała takich dzieci. Mamy do czynienia ze skandalicznymi błędami w sztuce lekarskiej w ostatnim okresie ciąży. Te czyny są zupełnie bezkarne do czasu rozpoczęcia porodu - podkreśla prof. Zoll.

Dodaje, że karalność zabicia dziecka nienarodzonego, zdolnego do samodzielnego życia, obejmowałaby konsekwentnie także jego matkę. - Jeśli kobieta umyślnie zabija takie dziecko, to jest to dzieciobójstwo - mówi były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Pytany, co zrobi lekarz, gdy stanie wobec wyboru: dobro ciężarnej czy dziecka poczętego, wybitny prawnik odpowiada, że stosuje się wówczas przepis o działaniu w stanie wyższej konieczności. Czyli, gdy ratuje się jedno dobro kosztem innego, nie ma odpowiedzialności karnej.

Prof. Zoll odpowiedział także na pytanie, jaka jest prawna konsekwencja zastąpienia sformułowania: "kto przerywa ciążę" zwrotem: "kto powoduje śmierć dziecka poczętego". I czy "dziecko poczęte" w myśl nowelizacji to także zygota lub zarodek in vitro.

- Chcemy chronić dziecko poczęte, a nie "ciążę". Zapis o ochronie dziecka poczętego był w ustawie o ochronie płodu ludzkiego w wersji z 1993 r., która wprowadziła go do kodeksu karnego. To był właściwy kompromis, który potem zniszczono. Konsekwencją proponowanej przez nas zmiany jest ochrona życia także zarodka powstałego in vitro. I zakaz niszczenia takich zarodków. W nowelizacji nie odnosimy się wprost do zapłodnienia in vitro, bo to powinna uregulować osobna ustawa. Ale rzeczywiście, "dziecko poczęte" to także zarodek in vitro - przyznaje prof. Zoll.

Pytany w tym kontekście o pigułki wczesnoporonne, profesor stwierdza krytycznie, iż „dopuszczenie na rynek takiej pigułki służy omijaniu ustawy”.

W propozycji przygotowanej przez komisję kodyfikacyjną znajduje się też propozycja zmiany przepisu o tzw. aborcji eugenicznej. Dotychczasowy zapis, mówiący o "dużym prawdopodobieństwie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu" miałby być  zastąpiony przesłanką, mówiącą o pewności takiego upośledzenia. Karalne byłoby także uszkodzenie ciała dziecka przez lekarza (błąd lekarski).

Przeczytaj komentarz Co za średniowiecze!

 

«« | « | 1 | » | »»
 • to-ja-jestem
  17.12.2013 13:23
  Trochę to dziwne: Komisja Kodyfikacyjnej Prawa Karnego jako ciało doradcze Ministra Sprawiedliwości, który występuje z ramienia PO, proponuje coś, na co w tejże partii zupełnie nie ma przyzwolenia, co potwierdzano wielokrotnie podczas głosowań sejmowych. Dotyczy to zwłaszcza PO w wydaniu obecnym (bez tzw. skrzydła konserwatywnego). Czy aby to nie jest zatem kolejna demagogia, mistyfikacja w wykonaniu Tuskopodobnych; takie 'mrugnięcie okiem' w stronę potencjalnych wyborców Gowinowych? Oczywiście cuda się zdarzają, ale chyba D. Tusk jeszcze w takie cuda nie wierzy (a to podstawowy warunek), więc - póki manipulacja jest jego podstawową metodą postępowania - cuda bym jednak w tym przypadku wykluczył.
 • gut
  17.12.2013 14:00

  Pozdrawiam pana Profesora. Trzeba mieć nadzieję, że uda nam się powstrzymać - jak to pisała / Simone Weil / |> : / Imperium masowych rzezi. /

 • Słuchacz
  17.12.2013 15:45
  Właśnie usłyszałem w radio informacje Premiera, że nie będzie żadnego zaostrzenia prawa w sprawie aborcji. Biorąc dotychczasowe doświadczenia w tej sprawie, to w zasadzie wiele wyjaśnia i chyba kończy sprawę.
 • Marek Ziaja
  17.12.2013 19:22
  Gdzie w Polsce jest prawo do aborcji? Pamiętam że jest prawo do życia i w określonych przypadkach występuje niekaralność za spowodowanie aborcji itd. Chyba, że się mylę?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.