Cały szpital może powołać się na klauzulę sumienia

Rada Europy w jednej ze swoich rekomendacji z 2010 r. wyraźnie powiedziała, że do powoływania się na klauzulę sumienia mają prawo podmioty zbiorowe. To znaczy, że prywatny szpital może powiedzieć: "My aborcji nie przeprowadzamy" - mówi były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" (dodatek "Plus-Minus" na 21-22 czerwca).

Wybitny prawnik przypomina, że wolność sumienia jest podstawową wolnością obywatelską i ma to istotne skutki prawne. - Ja nie muszę mieć żadnej ustawy, by się na klauzulę sumienia powoływać - podkreśla prof. Zoll. Jego zdaniem prof. Chazan miał pełne prawo odmówić wykonania aborcji.

Prof. Zoll, który był też rzecznikiem praw obywatelskich, skrytykował również opinię pełniącej obecnie ten urząd prof. Ireny Lipowicz w sprawie praw rodziców w kontekście wychowania w szkole. - Prof. Lipowicz poszła za daleko, bo jej wypowiedź można odczytać tak, jakby również kwestie wychowawcze były niezależne od woli rodziców. A na to nie można się zgodzić - uważa prof. Andrzej Zoll.

Obawia się także instytucjonalizacji związków homoseksualnych, bo może to prowadzić do przyznania im prawa do adopcji, a w konsekwencji - do łamania praw dziecka.

Jest też przeciw powoływaniu do Trybunału Konstytucyjnego polityków oraz rejestracji Kościoła Latającego Potwora Spaghetti, bo - jak mówi - to happening, a nie realny kościół. Nie ma on bowiem żadnej spójnej doktryny. Mazurek odrzekł na to, że taką doktrynę mogliby z profesorem wymyślić w weekend i kto by im potem udowodnił, że naprawdę nie wierzę w to,że makaron zbawia świat. 

- No nie, mamy jednak jakiś bagaż cywilizacyjny, który potrafi nam pokazać, czy mamy do czynienia z religią czy robieniem sobie jaj - odparł prof. Zoll.

- Będzie to historyczny wywiad - pierwszy, w którym prof. Andrzej Zoll mówi: "jaja" - skwitował Mazurek

- Niech będzie - odparł ze śmiechem były prezes TK.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • nika
  20.06.2014 11:34
  Z niezmiennym szacunkiem do Pana Profesora od wielu lat... Dziękuję za te słowa. Jest Pan dla mnie ogromnym autorytetem, nie tylko zawodowym...
 • jarosz
  20.06.2014 17:31
  Jaki "bagaż cywilizacyjny" mieli pierwsi Chrześcijanie?
 • rysiek
  20.06.2014 21:22
  Chciałbym zwrócić uwagę na to, że szpital starając się o zgodę biskupa na przyjęcie imienia jakiegoś świętego, zobowiązuje się do tego, że leczenie będzie prowadzone zgodnie z zasadami akceptowanymi przez Kościół. Szpital Św. Rodziny w Warszawie także musiał uzyskać taką zgodę i jest to oczywiste, że w szpitalu noszącym imię Świętej Rodziny, Jana Pawła II czy Dzieciątka Jezus nie może być dokonywana aborcja.
 • Antoni
  21.06.2014 09:21
  Rzecznik Ograniczania Praw Obywateli bardziej sobie ceni poprawność polityczną i nie narażanie się Platformie, niż prawdę. Jej wypowiedź może posłużyć ograniczaniu praw rodziców.
  Prawem obywatela jest wolność sumienia. Z niepokojem oczekuję kolejnego politycznie porawnego stanowiska pani Lipowicz na ten temat.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.